صفحه نخست | اخبار و رویدادها
بازخوانی اندیشه‌های امام درسخنان امروز سید حسن خمینی: از تاکید بر رعایت اعتدال تا لزوم رسیدگی مسئولان به مستضعفان

حجت الاسلام سید حسن خمینی یادگار امام خمینی صبح و عصر امروز در حرم مطهر امام و حسینیه جماران پذیرای مدیران ارشد دولتی از وزارتخانه‌های مختلف، شهرداری تهران، اقلیتهای دینی و معلمان بود.

به گزارش خبرنگار ستاد بزرگداشت امام خمینی (س)، یادگار امام در مراسم تجدید میثاق وزیر و مدیران و کارکنان وزارت نفت با اشاره به توانمندیهای جمهوری اسلامی در صنعت نفت گفت: طبیعی است وقتی زمانه جلو می‌رود دانش انسان بالاتر می‌رود و توانمندی‌ها بیشتر می‌شود و انحصار علوم از دست گروهی خاص درمی‌آید. همه اینها وقتی تحقق می‌یابد که روحیه خودباوری در جامعه بارورتر شود.

وی افزود: اگر هزاران سال بر قومی بگذرد، اما آن قبیله به خود باور نداشته باشد حتی یک پله هم نمی‌تواند بالاتر رود. گاهی در تاریخ یک ملت دوره‌ها و رگه‌هایی پیدا می‌شود که آن رگه ها حس خودباوری و توانستن را در ملت بیدار می‌کند.

سیدحسن خمینی گفت: در تاریخ باید پیامبری بیاید تا عرب بیدار شود. اگر این روح در کالبد یک جامعه دمیده شود آن وقت جامعه حرکت می‌کند. دریا طوفان می‌کند و انسانها از قله‌ای به قله بالاتر می‌روند.

یادگار امام اظهار داشت: پیامبر برای  جامعه عرب، علاوه بر همه آنچه آورد، خواستن و توانستن را آموخت. و یک درس مهم داد اینکه مسلمانان می‌توانند و باید بتوانند البته مثل همه چیزهایی که باید بتوانند.

وی با بیان اینکه اگر انسانها مراقب خود نباشند ممکن است افراطی عمل کنند،گفت: همانقدر که خودکم بینی بد است، غرور هم بد است.

سید حسن خمینی با تاکید بر اینکه امام روح خودباوری را در جامعه ما دمید،گفت: یک نمونه‌ از این خودباوری در صنعت نفت بود. حفاری‌ها در حوزه نفت بسیار افتخارآفرین است. وی در ادامه با بیان اینکه باید اعتدال را رعایت کرد گفت: شجاعت مرز بین تهور و ترس است. عفت مرز بین خمودگی و شرارت است انقلاب ما با اعتدال زاده شد، با اخلاق پیش رفت و با معنویت بارور شد.

یادگار امام با اشاره به دستاوردهای صنعت نفت گفت: آنچه امروز در صنعت نفت می‌بینیم امیدوارکننده است. تلاشهای دوستان در دوره تحریم بیش از هر دوره دیگری در یاد و ذهن ما خواهد ماند. به شرط اینکه همه این تلاشها برای خدا باشد.

 

کمک به مستضعفان فراموش شده است

حجت الاسلام سید حسن خمینی همچنین در مراسم تجدید میثاق وزیر و کارکنان وزارت مسکن و شهرسازی، به اهمیت و جایگاه خدمت رسانی به مردم در اسلام و اندیشه امام پرداخت و اظهار داشت: براساس روایتی از امام صادق هر مسلمانی که یک مسلمان دیگری برای عرض حاجت کوچک و بزرگ پیش او بیاید و او بتواند مشکلش را برطرف کند اما این کار را نکند در روز قیامت از طرف خداوند به شدت توقیف می‌شود.

وی اظهار داشت: راه‌حل مشکلات به عنوان یک ابزار از سوی خداوند در دست برخی از بندگان خداست. این اختیاری‌ست که خداوند به بندگان خود داده است اگر این افراد از حل مشکلات مردم پرهیز کنند، به نوعی به خداوند گردن کلفتی کرده‌اند. خداوند به عزت خود قسم می‌خورد که هرگز به این افراد روی برنمی‌گرداند.

سیدحسن خمینی در ادامه خطاب به کارکنان وزارت مسکن و شهرسازی گفت: خدمت به خلق توفیق شماست توفیق مردم نیست. حتما دعایی پشت سر شما بوده که توانایی حل مشکلات مردم را به دست آورده‌اید. اگر این کار را نکنید روز قیامت از سوی خداوند توبیخ می‌شوید.

یادگار امام ادامه داد: قدر این دوره خدمت‌رسانی به مردم را بدانید امام بزرگوار ما همواره تاکید می‌کرد که مردم ولی نعمت شما هستند. امام همواره تاکید می‌کردند به مستضعفان کمک کنید. متاسفانه این واژه فراموش شده است.

سیدحسن خمینی اظهار داشت: مسئولین وزارت مسکن کارهای خوبی انجام داده‌اند اما مسئله این است که هرچه بیشتر خدمت کنند باز هم کم است. یکی از نامهای خدا، مقیل‌الاثرات است. یعنی دست آدمها را می‌گیرد. اما شرط اینکه خداوند دست بندگان خود را بگیرد این است که آنها سعی کنند خدایی باشند و به مردم خدمت کنند.

یادگار امام در پایان گفت: آنچه امام از ما خواسته و امروز بیش از هر زمانی می‌خواهد این است که تلاش کنیم با هم و در کنار هم مشکلات را از میان برداریم.

 

مهمترین وظیفه مسئولین این است که در عمل ثابت کنند انقلاب ایران صحیح بوده است

سیدحسن خمینی در مراسم تجدید میثاق شهردار، اعضای شورای شهر و کارکنان شهرداری تهران، با تاکید بر ضرورت تبیین چگونگی تحول جامعه در دوران انقلاب اظهار داشت: امام بزرگوار ما از میان ما رفتند اما باید بدانیم که دوران سختی گذشته و تحولات شگرفی انجام گرفته است ای کاش افرادی از دوران مبارزه بودند و می‌گفتند که جامعه ما چه بود و چه شده است.

وی افزود: بزرگان زیادی در این مسیر گام نهادند و تلاش بسیار زیادی کردند اما امروز این وظیفه بر عهده ماست که انقلاب را به سرمنزل مقصود برسانیم.

وی با طرح این پرسش که بعد از امام چه باید کرد گفت:انقلابی محقق شده است نظام اسلامی با کوشش امام به سرانجام رسیده اما باید دانست که کسانی که در مسند خدمت به مردم هستند چه وظیفه‌ایی دارند حقیقت این است که مهمترین وظیفه آنها می‌تواند این باشد که در میدان عمل ثابت کنند انقلابی که صورت گرفته و نظامی که برپا شده صحیح بود.
وی افزود: باید در عمل ثابت کرد که نظام اسلامی توانمند و کارآمد است و می‌تواند مشکلات را حل کند.

سیدحسن خمینی با اشاره به تحریم‌های غرب علیه ایران، گفت: قبل از انقلاب هرگز این حجم از تحریم‌ها و کارشکنی‌ها بر علیه کشورمان صورت نگرفته اما ما باید بتوانیم به جهان و مردم خودمان ثابت کنیم که این انقلاب کم چیزی نیست و در آینده نتیجه آن نیز کم نخواهد بود.

وی ادامه داد: پس از امام عظیم‌الشان افراد زیادی آمدند و خدمت کردند و رفتند. اما آنچه نام انقلاب را در یاد جهان باقی نگه می‌دارد، یاد  امام است و تلاش ما در به ثمر رساندن نتایج این انقلاب و حل مشکلات مردم می‌تواند مانع ضربه زدن به نظام باشد.

یادگار امام همچنین گفت: هرگونه تلاش در راه انقلاب در مرحله اول خدمت به شخص خودمان است و در مرحله دوم خدمت به کشور و در مرحله سوم خدمت به امام و در نهایت موجب رضای خداوند است.

سیدحسن خمینی در پایان گفت: براساس روایتی از امام صادق اگر کسی بتواند مشکلات مردم را حل کند، اما از این کار سر باز زند، خداوند او را از مواهب زیادی محروم می‌کند که کمترین آنها بهشت است. امید است همه برای خدمت به مردم کوشا باشیم.

 

ایمان به خدا جوهره انسانیت است

 

یادگار امام بر این اعتقاد است که ایمان به خدا جوهره انسانیت است

حجت‌الاسلام سید حسن خمینی در جمع پیروان ادیان الهی و علمای دینی که در حسینیه جماران حضور پیدا کرده بودند، خداپرستی را عنصر مشترک همه ادیان دانست و اظهار داشت: براساس آیات الهی، اهل کتاب باید پیرامون یک نکته که در همه آن مشترک هستند گردهم آیند و آن نکته مشترک چیزی نیست جزاینکه خدا را بپرستند.

وی با بیان اینکه پرستش خدا هویت اصلی همه ادیان است گفت: دین بدون خدا تعریف ندارد. ادیان همه پدید آمده‌اند تا ما را با خدا آشنا کنند. وصل به خدا تمام هدف زندگی‌است. بدون اتصال به خدا زندگی نامفهوم است.

سیدحسن خمینی ادامه داد: ما قطره‌های سرگشته‌یی هستیم که در بی‌معنای غوطه‌وریم. ما زمانی معنا پیدا می‌کنیم که در کنار هم و در سایه لطف بی‌نهایت خدا قرار بگیریم.
یادگار امام خاطرنشان کرد: دین بزرگترین دستاوردی است که بشر به دست آورده. دینداری‌ بزرگترین توفیق انسان است. ارتباط با خدا، بزرگترین سرمایه بشر است. ادیان هرچه باشند بزرگترین پیامشان یک چیز است و آن اینکه جهان خدایی دارد که بدون آن دست‌های انسان تهی، پاها در گل، چشم‌ها نابینا و گوش‌ها ناشنوا است.

یادگار امام افزود: انسانی که خدا دارد همه چیز را با نور خدایی می‌بیند در دستهایش احساس فقر نمی‌کند. چون دلش به یک نور قوی روشن است. گوشش پر از صدا می‌شود و این صدا از ناسوت نیست از ملکوت است. از جانب خداوند است. تا انسان را به افق‌های دوردست برساند تا به او بگوید که متعلق به این خاکدان نیست. متعلق به سرزمین دیگریست، جایی که اگر پرده‌ها بیافتد انسانها گونه دیگری از حیات را می‌بینند.

یادگار امام با بیان اینکه ایمان به خدا جوهره انسانیت است اظهار داشت: من به عنوان کسی که به نوعی از نزدیک با امام محشور بودم، خداباوری را در تمام زندگی ایشان مشاهده می‌کردم ایشان به معنی واقعی کلمه اعتقاد داشت جهان خالقی به نام خدا دارد.
سیدحسن خمینی در پایان گفت: شناخت خدا، لطف بیکران الهی است که تک‌‌تک ما را در برمی‌گیرد. اگر پرده‌ها بیفتد همه درمی‌یابند که چقدر می‌توان زیر سایه خداوند به آینده خود خوشبین بود.


تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه 9 خرداد 1391
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/NewsContent-id_21725.aspx