صفحه نخست | اخبار و رویدادها
یادگار گرامی امام در بازدید از پرتال امام خمینی و پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران: ارزش هر رسانه به مخاطب آن است

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار گرامی حضرت امام خمینی(س) در روز میلاد مبارک امام زمان(عج) پس از بازدید و دیدار با مدیران و کارکنان پرتال امام خمینی و پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران گفت: باید روی کارهای ناکرده توجه داشت و حوزه های جدید تعریف کرد و برای رسیدن به آن تلاش به خرج داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در این دیدار، پس از گزارش مسئولین مختلف مجموعه، از زحمات عبدالرسول وصال مدیر پرتال امام خمینی(س) و همچنین یکایک مسئولین و دست اندرکاران بخش های مختلف این مجموعه تشکر کرد و ضمن ارج نهادن به حضور حضرت آیت الله موسوی بجنوردی در این جلسه افزود: یکی از تفاسیر معروف قرآن تفسیر کشف الاسرار است. نویسنده این تفسیر، که گویی یکی از شاگردان خواجه عبدالله انصاری نیز بوده، فردی است به نام رشیدالدین میبدى. این تفسیر اولین تفسیر قرآن به زبان فارسی است که بسیار شیرین و البته مفصل و در 10مجلد است. کتاب «دلیل راه» که من دو تابستان پیش در ایام ماه رمضان می نوشتم و انتشارات اطلاعات نیز به نشر آن پرداخت، اشاره به برخی مطالبی دارد که میبدی در این تفسیر به آن پرداخته است. در بخشی از این تفسیر نقلی از عارف بزرگی آورده است که هرچند متاسفانه خود متن اصلی و شیرین آن همراه من نیست، اما نقل آن جالب توجه است. وی می گوید روزی این عارف جلیل ضیافت بزرگی با غذاهای متنوعی تدارک دید. موعد شام شد اما هیچ مهمانی حاضر نشد. شیخ دست به دعا برداشت و گفت خداوندا همه ارزش سفره به مهمان آن است. اگر فردای قیامت تو هم درمورد بهشت سخت بگیری و هیچ کس را به آن راه ندهی همانطور که من ماندم و سفره خالی من، آن روز هم تو می مانی و خوان خالی تو. پس همه را ببخش و به آن راه ده.

وی با بیان این مثال اظهار داشت: ارزش سفره به مهمان آن است و ارزش رسانه و سایت هم به مخاطب و بیننده آن. لذا جدای همه گزارش های شما عزیزان یک نکته بسیار مهم است و آن این است که جایگاه شما در رتبه بندی هایی که اعلام شد ارتقا پیدا کند. همه فعالیت های شما زمانی ارزش می یابد که مخاطب شما روز به روز بیشتر شود. کیفیت بیننده مهم است اما کمیت از آن هم مهم تر است. ارزش پرتال امام و سایت جماران و حتی کتاب و نشریه و روزنامه و هرچه عنوان رسانه به خود می گیرد به این است که چه کسانی مخاطب آن باشند و چه مقدار با آن ارتباط برقرار کنند. سفره شیخ درسی است برای همه کسانی که سفره ای پهن می کنند. در میان ما طلبه ها دو اصطلاح وجود دارد به نام علت فاعلی و علت غایی. در واقع در شیئ چهار علت دارد که در مجموع علت تامه شیئ اند: علت صوری، علت مادی، علت فاعلی و علت غایی. برای مثال در ساخت صندلی یک ماده مثل چوب لازم است، یک صورت و تصور قبلی از شکل آن، یک غایت و هدف به این معنی که این صندلی بناست برای چه منظوری ساخته شود و نهاینا یک فاعل که همان نجار است. در تعبیر ما طلبه ها این اصطلاح جا افتاده است که «علت غایی، علت فاعلی فاعل است». اگر هدف به درستی تعریف نشود اصلا فاعلیت فاعل زیر سوال می رود. در مثال خودمان اگر هدفی نبود نجار میخ و چکش به دست نمی گرفت تا صندلی بسازد. هیچ فاعل دیگری هم بدون غایت خود تن به فاعلیت نمی دهد. اما غایتی که برای یک رسانه تعریف می شود مخاطب است. اگر مکرراً این غایت به اصحاب آن رسانه تذکر داده نشود و افزایش تعداد، دسترسی بیشتر و ارتباط روز افزون با مخاطب هدف اصلی قرارداده نشود فاعلیتِ لغو و بیهوده ای خواهیم داشت. گاهی تنها چندصد نفر بازدید کننده بیشتر در روز می تواند به ارتقای چند هزار رتبه ای در رتبه بندی ها ختم شود. یعنی اختلاف ها بصورت توابع نمایی خود را نشان می دهند.

یادگار امام در ادامه تاکید کرد: حال که بحمدالله این بستر سخت افزاری و نرم افزاری فراهم شده است، بهتر است روی محتوی متمرکز شوید. توفیق محتوی هم وابسته به کمیتِ جذب مخاطب است. جدب مخاطب دلیل صحت و درستی مخاطب است. البته نمی گویم هرجا مخاطب هست یعنی محتوی سالم و درست است، اما در یک فضای سالم، محتوایی موفق و درست است که مخاطب بیشتری جذب کرده است. البته این جذب مخاطب شرط لازم این مساله است. درست است که ما باید سایت را با مشابه آن مقایسه کنیم نه با سایت های چند خبری و چند حوزه ای، اما این نکته غیر قابل اغماض است که باید هر روز به سوی مخاطب بیشتر سوق پیدا کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در انتها ابراز امیدواری کرد: ان شاء الله در جلسات بعدی که در خدمت دوستان بودیم، شاهد رشد معقول، قابل دفاع و معناداری در خصوص مخاطب باشیم. باید آن به آن این رشد مخاطب دیده شود. افزایش مخاطب تنها در مناسبت هایی مانند ارتحال امام افزایش منطقی و قابل دفاعی نیست. باید در همه  ایام سال شاهد رشد مخاطب باشیم؛ هم در مورد سایت جماران، هم در مورد پرتال و هم در مورد سایر بخش ها. درست است که کار، کار سخت و رقابت، رقابت سنگینی است اما پیشرفت اساساً از دل رقابت های سنگین حاصل می شود. اگر فقط شما بودید و یک اینترنت بسته، داشتن مخاطب و خواننده هنری محسوب نمی شد. در شرایط رقابتی، طبیعتا دوستان روز به روز بیشتر کار و تلاش می کنند و از دل این تلاش ها فکر و اندیشه جدید تولید می شود و احساس می کنند می توانند کارهای جدیدی ایجاد کنند. هر وقت انسان احساس کند کار نکرده ای ندارد یعنی وقت مردن اوست. انسان تا وقتی زنده است هزار کار ناکرده دارد.

گمان مبر که به پایان رسید دور مغان      هزار باده ناخورده در رگ تاک است

باید روی کارهای ناکرده توجه داشت و حوزه های جدید تعریف کرد و برای رسیدن به آن تلاش به خرج داد. ان شاء الله و با لطف خداوند به نتیجه هم خواهید رسید و خواهیم رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، عبدالرسول وصال در مراسم بازدید حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی از پرتال امام خمینی(س) ضمن تبریک عید نیمه شعبان و خجسته میلاد امام زمان(عج) منجی عالم بشریت اظهار داشت:  امروز روز امید است و امید ریشه در ایمان دارد. مدت زیادی است که منتظر تشریف فرمایی جنابعالی به پرتال امام خمینی بودیم. میزبان کسی هستیم که با وجود تعلق به تبار فقاهت و دانش اما در درجه اول یک بنده خوب خداوند است که همین امر بالاترین شأن است و از این بابت مفتخریم که در خدمت ایشان هستیم.

مدیر پرتال امام خمینی ضمن ابراز خوشحالی از حضور مهمانان اظهار داشت: بنیانگذاران این پروژه کسانی بودند که جسارت به خرج دادند و در غربت امام راحل با کمترین بودجه، در جهت نشر اندیشه های حضرت امام تلاش کردند. اگر چنین کار بزرگ و عظیمی توسط موسسه تنظیم نشر و آثار امام انجام نمی شد، کسی جرات و شهامت ورود به چنین عرصه ای را نمی‌داشت. کار بزرگی که مشکلات بزرگی داشت، اما روحیه جسارت، بزرگواری و ایثار همکاران با صبوری بر مشکلات توامان شد و مانع از رکود و بی ثمر ماندن پرو‍‍ژه گردید.

وی افزود: هر بار که خستگی و شدت مشکلات و موانع این پروژه عظیم بر همکاران و پرسنل غالب می‌شد حضور و حمایت جناب آقای دکتر حمید انصاری به یاری می‌آمد.

مدیر پرتال امام خمینی اضافه کرد: ما در ابتدای راه هستیم و کارهای بزرگی انجام خواهیم داد و با بودجه اندک و غربت بزرگ شما، سرسختانه مثل کوه می‌ایستیم، می‌جنگیم و پیش می‌رویم و به توفیقات بزرگی دست خواهیم یافت.

وی ادامه داد: جامعیت شخصیتی امام را هیچ سیاستمدار، مصحلح، فیلسوف، عارف و فقیهی نداشت و به همین منظور آثار بجا مانده از چنین انسان بزرگواری اقتضاء می‌کرد، گنجینه ای فراهم آید تا  کتب و اندیشه‌های امام به صورت یک مجموعه‌ منسجم در دسترس همگان قرار گیرد.

عبدالرسول وصال اشاره کرد: زمان قیام امام خمینی، عصر پلی‌کپی بود، اما امروز آثار امام باید سوار بر موج مجازی شود و این امر درگفتمان امام بسیار تاثیر‌گذار خواهد بود. امروز شاهد آنیم که میزان ارجاعات سایت‌های خبری به آثار امام بسیار افزایش یافته است. ما بنا داریم پرتال امام خمینی (س) همچون صحیفه که در عرصه مکتوب یکی از افتخارات موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام است، در حوزه مجازی به یکی دیگر از دستاوردهای موفقیت آمیز، تاثیرگذار و جریان ساز موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی تبدیل شود.

مدیر پرتال امام خمینی در پایان خطاب به یادگار امام راحل اضافه کرد: امروز شاکریم که شما به عنوان عزیزی که طلایه‌دار مکتب امام هستید، ما و عملکرد‌مان را مورد نظارت قرار می دهید و راهنمایی‌ها و رهنمودهای عالمانه و کارساز خود را از ما دریغ نمی کنید.

همچنین در این مراسم آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی ضمن ارزش نهادن به کار و تلاش مسئولین مختلف مجموعه، پیشنهاد ارزشمندی ارائه داد و اظهار داشت: هدف اصلی از تشکیل سایت جماران، انتشار اندیشه های امام و مسائل انقلاب بود. این مساله نباید به ایران حصر شود، بلکه باید برای مردم سایر کشورها و دیگر زبان ها از جمله زبان عربی هم امکان نشر این اخبار و مسائل فراهم شود. شما در حال انجام زحمات مهمی می کشید اما اگر فقط به زبان فارسی بسنده نشود و به سراغ زبان عربی هم بروید من یقین دارم مردم دیگر کشورها از جمله لبنان، عراق و مصر و سایر کشورهای اسلامی نیز از آن استفاده خواهند کرد. امام، فقط امام ایران نیست بلکه امام جهان اسلام است. اینگونه خبرگزاری شما می تواند به کل جهان اسلام سرویس خبری ارائه دهد.

عبدالرسول وصال مدیر پرتال امام خمینی نیز با استقبال از پیشنهاد آیت الله موسوی بجنوردی اظهار داشت: این برنامه در چشم انداز سال 91 پرتال امام خمینی پیش بینی شده و امیدواریم بتوانیم مطابق برنامه در جهت تحقق آن قدم برداریم.

 

لینک فیلم اظهارات یادگار امام در جلسه فوق: http://www.jamaran.ir/fa/VideoNews-id_22269.aspx

تاریخ و زمان انتشار: پنج شنبه 15 تیر 1391
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_22189.aspx