صفحه نخست | اخبار و رویدادها
یادگار گرامی حضرت امام در دیدار با تیم ملی فوتسال دانش آموزی: در ورزش حرفه ای جز با توجه به نوجوانان نمی توان به موفقیت نایل شد

اعضای تیم ملی فوتسال دانش آموزی ایران در فضایی صمیمانه با حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار گرامی حضرت امام(س) دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، اعضای تیم ملی فوتسال دانش آموزی که دارنده مقام قهرمانی جهان هستند، پیش از اعزام به مسابقات جهانی اوکراین در فضایی صمیمانه با حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار گرامی حضرت امام(س) دیدار کردند.

یادگار امام با اشاره به اینکه فوتسال ایران توان مطرح شدن در رده های نخست فوتسال جهان را دارد، به اهمیت لیگ و تیم ملی دانش آموزی اشاره کرد و افرود: جدای از اینکه گستره ورزش در کشور، خود می تواند عامل بسیار موثری در جلوگیری از بسیاری ناهنجاری های اجتماعی گردد، در زمینه ورزش حرفه ای نیز جز با توجه به دوره نوجوانان و در سطح آموزش و پرورش نمی توان به موفقیت و قهرمانی نایل شد.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در این دیدار در توصیف احوال نوجوانی برای دانش آموزان حاضر در جلسه گفت: دوران نوجوانی دوران شیرین و در عین حال خطرناکی است. شیرینی این دوره از این جهت است که برخی دغدغه هایی که در دوره های بعد پیدا می کنید نخواهید داشت. دنیا به چشم آدم خیلی تک بعدی و ساده است و دوره نوجوانی یکی از مهم ترین دوره های زندگی فرد است، چرا که شاکله شخصیتی آدم در همین دوره ها شکل می گیرد. پس قدر این لحظات زندگی تان را بدانید و ساده از آن نگذرید.

وی با یادآوری سه سفارش حضرت امام در دوره نوجوانی، یعنی درس و نماز و ورزش، خطاب به نوجوانان حاضر در جلسه گفت: حضرت امام سه وصیت به من کردند. اول این که درست را خوب بخوان. همه ی شما عزیزان بدانید که بزرگترین فوتسالیست های کشور معمولاٌ بعد از سی سال دوره بازی شان تمام می شود.

نوه حضرت امام اهمیت جدی گرفتن درس در دوره نوجوانی برای ورزشکاران را این گونه تبیین نمود: عیب بزرگ دوران ورزشی این است که اوجش ابتدای کار می آید. پس از این دوران راه های مختلفی برای ادامه زندگی ممکن است که آینده ورزشی هم یکی از آن راه هاست. با اتکا به ادامه تحصیل این راه ها را به روی خود نبندید. اگر برای آینده زندگیتان که خود با اتکا به دانشی که الان سلاح اصلی آینده است برنامه ریزی و فکر نکنید یک دوره اوج تا سی سالگی پیدا می کنید و بعد تمام می شود.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص)، اهمیت دومین توصیه امام راحل (س)، یعنی ورزش را اینگونه بیان داشت: «إنَّ اللهَ لا یُحبُّ الشّابَّ الفارغ»، یعنی خدا جوان بی کار را دوست ندارد. جوان وقتی بی کار شود، انرژی و پتانسیل خود را در جاهای دیگری مصرف می کند. خود تفریح سالم، مثل ورزش کردن انسان را از بی کاری خارج می کند و حتی ذهن پرپتانسیل و گاه آشفته جوان را منظم می کند.

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی با اشاره به توصیه آخر حضرت امام، یعنی خواندن نماز اول وقت، ادامه داد: بسیار مهم است که از همین سنین نوجوانی رابطه تان با خدا را یک رابطه تعریف شده ای  قرار بدهید. انسان در زندگی اش احتیاج به یک کانونی دارد که همیشه به این کانون اتکا بکند. بالاخره یک اتفاقاتی در زندگی رخ می دهد که انسان ناراحت می شود. یک وقتی دنیا اقبال می کند، یک وقتی ادبار می کند.

وی ادامه داد: انسان باید رابطه اش را با خداوند همیشه حفظ کند. رابطه با خداوند زندگی انسان را معنادار می کند. در این صورت است که انسان هیچ وقت ناامید نمی شود و همیشه احساس می کند یک کانون عنایتی وجود دارد و یک کسی وجود دارد که از او حمایت می کند.

سیدحسن خمینی در راستای تبیین چگونگی نسبت انسان و خدا نیز برای حاضران در جلسه این گونه سخن گفت:  آیه بسیار زیبایی در قرآن کریم داریم که می فرماید: «فَاذْکُرُوا اللَّـهَ کَذِکْرِکُمْ آبَاءَکُمْ»،  خدا را آن طور بخوانید که با پدرتان حرف می زنید. انسان با پدرش چگونه حرف می زند با خدا آنگونه حرف بزنید، یعنی مستقیماً با خودش صحبت کنید. وقتی به نماز می ایستید احساس کنید جلوی رویتان ایستاده است و دارید با او سخن می گویید. این رابطه را سعی کنید در زندگی تان با خدا ایجاد کنید. آدم بعضی وقتها از پدرش گله می کند، از خدا گله کنید. خوشحال می شوید؛ از خدا تشکر کنید. اما همیشه مثل یک پدر با او باشید. یکی هست که با او ارتباط دارید. کسانی که از خدا دور می شوند در زندگی ولو به ظاهر یک توفیقاتی پیدا کنند از درونشان پوسیده می شوند و احساس خلا می کنند.

یادگار گرامی امام خمینی (س) از بحث جوانمردی، به عنوان امر مهم دیگری که در ورزش باید به آن توجه داشت یاد کرد و گفت: روحیه جوانمردی را در دل خود تقویت کنید. بردن مهم است و انگیزه اصلی هر رقابت است، ولی بیش از آن این مهم است که انسان در روح و دل خود چه اندازه جوانمرد باشد. ورزشکار جوانمرد بیشتر در ذهن ها می ماند و ارزش بیشتری برای نسل های بعدی خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، علاوه بر بازیکنان و مربیان تیم ملی فوتسال دانش آموزی ایران مهندس علی اشراقی نوه حضرت امام، احمد خمینی فرزند حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، حسین شمس مدرّس فیفا و سرمربی پیشین تیم ملی فوتسال نیز در این دیدار حضور داشتند.

در انتهای این دیدار، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی برای پیروزی و موفقیت تیم ملی فوتسال دانش آموزی کشورمان در مسابقه های پیش رو و برهه های دیگر زندگی دعا کرد.


تاریخ و زمان انتشار: جمعه 16 تیر 1391
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_22190.aspx