صفحه نخست | اخبار و رویدادها
در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی؛ خادمین افتخاری آستان مقدس حضرت امام خمینی کار خود را آغاز کردند

گروه خادمان فرهنگی آستان مقدس حضرت امام خمینی پس از دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، گروه خادمان فرهنگی آستان مقدس حضرت امام خمینی پس از دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی فعالیت خود را آغاز کرد. این جمع که از میان افراد داوطلب مرتبط با حرم مطهر حضرت امام تشکیل شده است زیر نظر معاونت فرهنگی حرم حضرت امام(س) به فعالیت خواهد پرداخت. حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با خادمان فرهنگی حرم امام خمینی، با اشاره به سالروز ورود امام به میهن اظهار داشت: عصر ما عصر امام خمینی است و ان شاء الله تا آینده هم عصر او خواهد بود. لذا تنفس در این روزگار بعضاً ممکن است با حجاب معاصریت همراه باشد بدین معنا که ندانیم در چه روزگاری بودیم و هستیم.

وی با بیان اینکه کارها را به قصد قربت انجام دهید، یادآور شد:  مرحوم ابوی ما می گفتند امام اگر آب هم به دست یک بچه می داد به قصد قربت بوده است. شما هم برقراری نظم و پیراستن و آراستن مجموعه به ظواهر شرعی را عبادت تلقی کنید. در اصطلاحات شرعی برای عبادت دو تعریف وجود دارد؛ یک عبادت، عبادات توصیه شده است و عبادت دیگر، تمام کارهایی است که به قصد قربت انجام می شود. در روایات هست که مومن باید باید زیرک باشد و بسیاری از علمای ما در تفسیر زیرکی گفته اند انسان زیرک کسی است که حتی کارهای عادی و كوچک را نردبانی برای صعود به عرش تبدیل می کند؛ حتی خواب و خوراک. برای صعود کردن صرفاً نیاز به نماز و روزه نیست.

یادگار امام با بیان اینکه انشاء الله امام ناظر این کارهای ماست و خداوند اجر لازم را به آن می دهد گفت: در روایات هست که "هرکس سنت خوبی را پایه گذاری کند، تا آخر آن سنت برای او ثبت می شود." موضوع خادمان فرهنگی هم وسعت پیدا می کند و دیگران هم به آن می پیوندند. لذا هزاران ثواب به پایه گذاران آن نازل می شود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد، این فضا باعث شود تا افراد در حرم حضرت امام احساس آرامش و راحتی کند و خداوند برای این کار بزرگ توسعه، معنویت و عمق کافی عنایت کند.

در این مراسم آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی نیز در سخنانی با تشبیه روز ورود امام به ایران با هجرت به مدینه و رونق یافتن اسلام، گفت: من در پاریس خدمت ایشان بودم، اما هنگام برگشت به ایران، از ایشان اجازه گرفتم تا برای منتقل کردن مادر و همسرم به ایران، به نجف بروم، تا اینکه بعد پیروزی انقلاب هم با اولین پرواز به ایران آمدم.

وی افزود: این جمله مشهور است که هر صد سال یکبار یک نفر به عنوان تجدیدکننده حیات اسلام پیدا می شود که به حق امام بعد از ورود به ایران زنده کننده مذهب بود. یعنی دین که بازیچه دست رژیم پهلوی بود و علنا با آن مبارزه می کردند و حتی تاریخ هجری را عوض کردند؛ آنها تاریخ را به گونه ای تغییر می دادند که اسلام فراموش شود. اما با ورود امام اسلام زنده شد.

این مدرس حوزه و دانشگاه تصریح کرد: افکار امام و انقلاب خیلی مهم است، اما از آن مهم تر، تداوم بقای آن است. علت "محدثه انقلاب" امام بود و علت "مبقیه" اش ما هستیم که وظیفه داریم فرهنگ امام را حفظ کنیم.

وی خطاب به خادمان فرهنگی حرم امام گفت: شما خادمان فرهنگی، مروج فرهنگ امام هستید و مقام بالایی نزد خداوند دارید؛ زیرا به اندیشه امام خدمت می کنید که این اندیشه جدا از خدا و مذهب حقه جعفری نیست. لذا این افتخار بزرگی بود که خداوند به شما عطا کرد.

آیت الله موسوی بجنوردی با بیان اینکه اندیشه امام یک بخش انقلابی و اصلاحی دارد و یک بخش فرهنگی هم دارد که اسلام را از انحرافات دور می کند، اظهار داشت: همه ما به نوبه خود از خادمین فرهنگی امام محسوب می شویم که چه در نجف و چه در اینجا مشغول کار خودمان هستیم. من به شما تبریک می گویم که این وظیفه بزرگ به عهده شما افتاد و ان شاء الله نزد خداوند مقبول باشد.

آیت الله سید محمد هاشمی نیز در سخنان خود گفت: دو روایت از پیامبر اکرم(ص) وجود دارد که قدر و منزلت علمای دین را برای ما روشن می کند. یک روایت است که می فرمایند "علمای امت من از پیامبران بنی اسرائیل برترند". روایت دیگر این است که "علمایی که بین مردم هستند وارثان پیامبران و چراغ های هدایت در تمام ادوار هستند". به حق اگر تاریخ علمای شیعه را نگاه کنیم می بینیم که هرکدامشان افق زمان خود را روشن کرده‌اند.

وی افزود: در همین ده "کلین" از توابع ری، کسی پیدا شد که تمام عظمت شیعه از اوست؛ در ابن بابویه قمی کسی مانند شیخ صدوق پیدا شد و علمای زیاد دیگری مانند آنها را می توان نام برد که افراد عجیبی در زمان خود بودند.

هاشمی با بیان اینکه یکی از آنها مرحوم شیخ انصاری بود که در بین فقهای شیعه مانند یک خورشید تابان است و همه علما مدیون او هستند، گفت: او در تمام زندگی وارث انبیاء بوده است.

وی به خادمان فرهنگی حرم امام گفت: اگر شما خدمت به یک عالم می کنید، بدانید که امام یکی از مصادیق همان روایت پیامبر است که می فرمایند علمای امت من از پیامبران بنی اسرائیل بهتر هستند و لذا اگر ما با اخلاص به زیارت علمایمان (مانند امامزاده ها) برویم و چیزی از آنها طلب کنیم، جواب ما را خواهند داد.

آیت الله هاشمی یادآور شد: امام ما از بدو تشریف فرمایی به ایران تا رحلت، کاری کردند که هنگام فوت آن جمعیت عظیم به تشییع ایشان آمد. در حالی که وقتی یک حاکم بر سر کار می آید طبیعتا ریزش هایی ایجاد می شود؛ اما در تشییع امام حدود 10 میلیون نفر حضور داشتند، در حالی که در استقبال این رقم حدود 5 میلیون نفر بود. ضمن آنکه بدلیل برخی مسائل امام نتوانسته بودند نورانیت خودشان را آنطور که شایسته بود نشان دهند؛ همانگونه که در زمان پیامبر(ص) و امیرالمومنین(ع) اینگونه شد.

وی با بیان اینکه تمام زندگی امام سرشار از برکت و معنویت و رشادت بود و لذا خدمت به امام در دنیا و آخرت دستگیر ما خواهد شد، روایتی با این مضمون را نقل کرد که "فرزندان، حیات یک فرد را استمرار می دهند" و سپس ادامه داد: بعد از رحلت امام، مدتی حاج احمد آقا مسئولیت ساخت و گسترش حرم امام را بر عهده داشتند و زحمت زیادی کشیدند. امروز هم خلف صالح ایشان، نوه بزرگوار امام، استاد بزرگوار حوزه علمیه  قم که الحمدلله در سنین کم شاهد برکات زیاد و هدایتگرانه ایشان بوده ایم، این مسئولیت را بر عهده دارند. ایشان با استعداد خانوادگی که از آن برخوردار هستند امروز مانند یک خورشید می درخشند و امیدواریم تا آینده، این بیت مکرم هرچه بیشتر استمرار یاید و ریزه کاری های زندگی امام توسط آنها روشن شود.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین جوادی معاون فرهنگی حرم امام خمینی گزارشی را از تشکیل گروه خادمان فرهنگی این آستان مقدس ارائه کرد. وی گفت: تاکنون 48 خادم مرد و 30 خادم زن که از میان کارمندان و وابستگان آنها هستند، به صورت افتخاری و داوطلبانه به عنوان خادم فرهنگی کار خود را آغاز کرده اند که برخی از آنها در مواقع پر ازدحام و مراسم بزرگ، ساعتها در این زمینه خدمت می کنند.

وی همچنین از آمادگی آستان مقدس امام خمینی(س) برای پذیرش خادمین افتخاری از میان علاقمندان و عاشقان حضرت امام(س) خبر داد و افزود: علاقمندان می توانند به روابط عمومی حرم مطهر امام خمینی مراجعه کنند.

در این مراسم در حضور یادگار حضرت امام از لباس فرم و نشان خادمان حرم امام خمینی رونمایی شد.


تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 15 بهمن 1391
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_24847.aspx