صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در جمع ورزشکاران: اگر در همه ابعاد انسانی ورزش کنیم، خداوند درهای برکتش را به روی ما باز خواهد کرد

یادگار امام خمینی در میان جمع صمیمی ورزشکاران و مدال‌آوران کشور، که به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (س) در حسینیه جماران گرد هم آمده بودند، حضور یافت و با نقل جمله‌ای از حضرت امام خمینی(س)، یاد و خاطره رهبر کبیر انقلاب را گرامی داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی سخنان خود را با ابراز خشنودی برای حضور در این جمع آغاز کرد و اظهار داشت: بسیار روز خوب و مبارکی است و بدون هیچ مبالغه‌ای عرض می کنم که بسیار به خودم می‌بالم که در جمع دوستانمان هستم.

وی با اشاره به محدودیت‌های فیزیکی حسینیه جماران و سختی متحمل شده بر مهمانان اظهار داشت: «در جمع ارباب هستی/هر جا نشستی نشستی/بنشین برادر که اینجا/پایین و بالا ندارد». شاید محیط حسینیه تنگ و گرم باشد و شاید نشستن برای همه سخت باشد، اما صفا، محبت و صمیمت که در همه هست؛ یکایک دوستانی که حضور دارند، پیشکسوتان، مدیران صادق و لایق، ورزشکاران جوان و پابه‌سن گذاشته‌ای که هستند، می‌تواند جایگزین همه این سختی‌ها بشود.

سید حسن خمینی با ذکر جمله‌ای از رهبر کبیر انقلاب، سخنان خود را ادامه داد: فضای حسینیه امام، آن هم در ایام ارتحال و در جمع دوستان ورزشکاران خوب من، طبیعی است که می‌طلبد پیرامون یکی از جملات این بزرگوار صحبت کنیم. ایشان در جمله‌ای که همه حتما شنیدید، می‌فرمایند: «در همه ابعاد انسانی ورزش کنید.»

یادگار امام با نقل خاطره‌ای از دوران کودکی حضرت امام در مورد ورزش افزود: امام یک ورزشکار حرفه ای نبودند. البته یکبار از خود ایشان شنیدم که می‌گفتند در بچگی، یا در اوان نوجوانی، یک مربی نادانی داشتیم؛ چوبی را گذاشته بود که همه از روی آن بپرند. این چوب باید طوری باشد که اگر پا به آن گیر کرد چوب بیفتد، ولی چوب را محکم گذاشته بود؛ ایشان از روی چوب پریده بود و دست ایشان شکسته بود به نحوی که برگشته بود و به تعبیر خودمانی، قلم شده بود.

وی ادامه داد: این جور ورزش‌ها را همه در هر دوره ای داشته‌اند. امام یک ورزشکار حرفه‌ای نبودند. البته در خانواده‌ی ایشان ورزشکار حرفه‌ای بودن سابقه‌دار است. مرحوم ابوی ما به صورت بسیار پررنگ اینگونه بودند و شاید اگر معضلات و گرفتاری های سیاسی برای ایشان پیش نمی‌آمد، پیشرفت‌هایی هم در زمینه‌هایی داشتند و شاید برخی از کسانی که با ایشان بازی کرده اند در جمع ما باشند.

سید حسن خمینی در تشریح جمله منقول از امام افزود: اما این جمله ای که از ایشان نقل می‌کنیم این است که «در همه ابعاد انسانی ورزش کنید»؛ این جمله‌ای فراتر از یک ورزش به معنای مصطلح آن است. همه ما روزی می‌آییم و روزی می‌رویم، چه بسیار ورزشکارانی که روزگارانی نامور بودند. اما امروز یا نیستند یا فراموش شده اند که این یکی از دردهای ورزشکاری است. انسان اگر وابسته به این دوره دو روزه ورزشی باشد و در همه ابعاد انسانی ورزش نکند، یک بعد را ساخته است ولی ابعاد دیگر را فراموش کرده است.

وی ادامه داد: در طول گذشته خودمان، در همین عمر کوتاه بنده و هم سن‌های بنده و عمر یک مقدار بیشتر افرادی که در جمع ما هستند، چه کسانی بودند و امروز از یادها رفته‌اند؟ چرا نام نیک عده ای به یادگار مانده هست، اما نام بسیاری فراموش شده است؟ این نتیجه آن «ورزش کردن در همه ابعاد انسانی است.»

یادگار امام با اشاره به دلیل جاودانگی نام قهرمانان در تاریخ اظهار کرد: در این جمع همه به نوبه خود، با دوستانی سروکار داشته‌اند و با دوستانی سروکله زده‌اند، اگر روی تشک بوده گرد تشک خورده‌اند، اگر زمین‌ها خاکی و بعدها چمن بوده است این زحمات سخت را کشیده‌اند و دیده‌اند؛ آمده‌اند و رفته‌اند و در دیگر عرصه‌ها هم می‌آیند و می‌روند. اما آن چیزی که به یادگار می‌ماند آن است که انسان بتواند در محیط جان خود، آن روح ورزشکاری را بارور کند؛ در نهاد وجودی خودش شعله ایمان را بارور کند.

وی ادامه داد: در زندگی همه ما، زندگی ورزشی، اجتماعی، سیاسی و فردی فراز و فرودهایی وجود دارد. آدم‌ها می‌آیند و می‌روند؛ فراموش می‌شوند و «نام‌شان زمزمه نیمه شب مستان باد/ تا نگویند که از یاد فراموشانند.» یعنی آنها به ذهن‌ها باقی می‌مانند. اما یک روز انسان خودش با خودش خلوت خواهد کرد: «این جان عاریت که به حافظ سپرده‌اند، روزی رخش ببینم و تسلیم وی کنم» یک روز او می‌ماند و اعمالش، آن روز او می‌ماند و آنچه اندوخته است.

وی همچنین افزود: گَرد زمین‌های ورزشی می‌تواند توشه خوبی برای آخرت باشد. قهرمانی یک نردبان است؛ انسان که از این نردبان بالا می‌رود ممکن است سخت‌تر زمین بیافتد. «نردبان این جهان ما و منی است/عاقبت این نردبان افتادنی است/لاجرم آن کس که بالاتر نشست/استخوانش سخت تر خواهد شکست».

سید حسن خمینی با اشاره به تبعات ویژگی الگو بودن قهرمانان افزود: ویژگی بزرگ قهرمانی این است که انسان را تبدیل به الگو می‌کند. البته این الگو مختص به قهرمانان نیست، مختص به غیرقهرمانان هم هست.  هر کسی در هر محیطی اگر الگو شد این ویژگی را دارد. در روایات داریم که می‌فرماید، انسان در آن دنیا، کارنامه اعمالش را می‌بیند و می‌گوید من که این کارها را نکرده بودم. می‌گویند که تو سنت حسنه‌ای را گذاشته بودی. این سنت حسنه باعث شد که دیگران از تو یاد بگیرند و باعث شده بودی که از تو این فراز را یاد بگیرند و این کار را بکنند. یا بلعکس، می‌گوید که من این همه کار بد نکرده بودم. می‌گویند که باعث شده بودی که دیگران اینگونه بدی را از تو فرا بگیرند.

وی در تببین خطیر بودن این موضوع، خصوصا در میان جمع ورزشکاران افزود: چشم جوان در حوزه قهرمانی، به قهرمانان است،‌ به پیشکسوتان است، به پهلوانان است. یک خوبی می‌تواند صدها و هزاران خوبی برای او پدید بیاورد. این نردبانی است که بالا می‌رود. خدای نکرده اگر عکس این باشد، یک بدی می‌تواند هزاران بدی ناکرده در کارنامه انسان بنویسد.

یادگار امام افزود: الحمدلله جمع دوستانی که تشریف آوردند، جمع خوبان است. ان‌شاءالله دیگر دوستان و ورزشکاران ما هم خوب هستند. ولی این تذکر را همه باید به هم داشته باشیم. من طلبه به شما ورزشکار و شما ورزشکار به من طلبه؛ همه ما اگر این نقد را به خود نسبت دهیم،‌ ظلم به خود کرده ایم. همه ممکن است اشتباه کنیم که می‌کنیم ولی باید به هم توجه و تنبه بدهیم که بتوانیم در مسیری که مرضی رضای خداست، گام برداریم.

وی با اشاره به مشکلات موجود در جامعه بیان کرد: به تعبیر دیگر، باید بتوانیم در همه ابعاد انسانی ورزش کنیم. جامعه ما آمیخته به هزاران مشکل است و همه آن به واسطه این است که در ابعاد انسانی ورزش نکرده ایم. چه می‌شود که حب نفس یک انسان را می‌گیرد و چشمش را به روی واقعیت‌ها می‌بندد؟ خودش را می‌بیند و غیر را نمی‌بنید؛ «یک قدم بر نفس خود نه/ دیگری در کوی دوست» چه می‌شود که انسان اینگونه شخص پرست می‌شود؟ به خاطر این است که در همه ابعاد انسانی ورزش نکرده است.

وی ادامه داد: بحمدلله این که عرض می‌کنم برای آن است که در فضاهای ورزشی بوده‌ام و تاثیر یک مربی ورزشی، وقتی بر روی روح جوان تاثیر می‌گذارد را لمس می‌کنم و می‌فهمم. جوانان‌ جمع، فردا مربی می‌شوند و مسن‌ها امروز مربی هستند؛ این خوی و خصلت و انسانیت را از ابتدا در جان و روح خودمان پرورش بدهیم.

وی افزود:‌ البته این مختص به زید و عمر نیست. بنده‌ای که می‌گویم هم باید این را در خودم پرورش دهم. هر لحظه شیطان در کمین است و این مشکلات برای انسان پیش می‌آید. اگر توجه نکنیم در اوج، به زمین می‌خوریم.

سید حسن خمینی با تکیه بر جمله حضرت امام، تصریح کرد: ورزش جایگاهی است که می‌تواند این خوی و خصلت را در ما بیشتر و بهتر بارور کند. می‌توانیم به اتکای به او گام‌های بهتری برداریم. اینکه می‌بینیم دروغ شایع شده است،‌ تهمت رواج پیدا کرده است، غیبت الی ماشاء الله است؛ این همه موارد برای چیست؟ برای آن است که در همه ابعاد انسانی ورزش نکرده ایم.

وی همچنین افزود: اینکه حق مردم را می خوریم، اینکه توجه نمی‌کنیم که چه مقدار جان‌هایی از رفتار ما آسیب می‌بینند و چه امیدهایی ناامید می‌شوند، چه روحیه‌هایی پژمرده می‌‌شوند، این برای این است که در همه ابعاد انسانی ورزش نکرده ایم و از آن طرف اگر در همه ابعاد انسانی ورزش بکنیم، در یک کلام، اگر واقعا در رفتارهایمان خدا را مد نظر قرار دهیم، خداوند درهای رحمت و برکتش را به روی ما باز خواهد کرد. «تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن/که خواجه خود صفت بنده پروری داند»

وی یادآور شد: خداوند درهای برکت و لطفش را بر روی ما باز می­ کند. خیر را در زندگی ما توسعه می‌دهد. ببینید چه تعدادی از انسان ها، خود شما هم می‌شناسید، آرام زندگی می‌کنند. به خاطر اینکه این روحیه و این نشاط در درونشان نهادینه شده است. آنها اتکایشان به نقطه‌ای است که این نقطه کانون آرامش است. همه باید این را به عنوان یک وظیفه برای خود قرار دهیم.

همچنین در ابتدای جلسه به نمایندگی از ورزشکاران حاضر، چند تن  به ایراد سخنرانی پرداختند و نقطه نظرات خود را با یادگار امام در میان گذاشتند که از جمله آنان مهندس مصطفی هاشمی‌طبا، رییس اسبق سازمان تربیت بدنی و رییس اسبق کمیته ملی المپیک، بهرام افشار زاده، نماینده رسمی جامعه ورزش و دبیر کل کمیته ملی المپیک، سرکار خانم فرهادی‌زاد، به نمایندگی از جمعیت زنان حاضر در حسینیه جماران، محمدرضا طالقانی، از پیشکسوتان رشته کشتی‌گیری و از نزدیکان  رهبر کبیر انقلاب و علیرضا دبیر، عضو فعلی شورای شهر تهران و از مدال‌آوران ملی المپیک را می‌توان نام برد.

از چهره‌های شاخص حاضر در جلسه می‌توان محمد دادکان، رییس اسبق فدراسیون فوتبال و عضو اسبق تیم ملی فوتبال ایران، محمد علی آبادی، رییس سابق سازمان تربیت بدنی، منصور ابراهیم زاده، مربی تیم ذوب آهن اصفهان، حمید استیلی، بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال ایران، پرویز مظلومی، سرمربی سابق استقلال تهران، رسول کربه‌کندی، پیشکسوت فوتبال، وحید طالب‌لو، دروازه‌بان سابق تیم ملی فوتبال ایران، علیرضا دبیر، عباس جدیدی و امیررضا خادم، از مدال‌آوران کشتی ایران در المپیک، محمد فنایی، کارشناس داوری، پایان رأفت، محمد مومنی، بهنام ابوالقاسم پور، مهدی مناجاتی، پیشکسوت فوتبال، محمدرضا داورزنی، رییس فدراسیون والیبال، سید محمد پولادگر، رییس فدارسیون تکواندو، وحید مرادی، رییس اسبق فدراسیون شنا، امیرحسین آیت اللهی، نایب رییس فدراسیون فوتبال، روح الله رستمی و علی حسینی، از مدال‌آوران وزنه برداری پارالمپیک، آرش میر اسماعیلی، محمود مشحون، رییس فدارسیون بسکتبال، فرهاد پورغلامی، مربی اسبق تیم ملوان را نام برد.


تاریخ و زمان انتشار: چهار شنبه 8 خرداد 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_26822.aspx