صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در جمع اعضای ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی(س): امید، شرط تحرک و خروش ماست/ امید به خدا در هیچ لحظه ای از زندگی امام از ایشان دور نشد

یادگار امام می گوید: امید، درس امام به ما و یادگار ایشان برای نسل ماست. پیام امام به ماست و آن چیزی است که هر کس در رفتارهای امام نگاه می کند آن را می بیند و اگر آن را به عنوان آئین و مرام بپذیرد حیات طیبه می یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی ظهر امروز در دیدار با مدیران و کارکنان موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و اعضای ستاد مرکزی بزرگداشت امام با بیان اینکه درباره ویژگیهای شخصیتی امام سخن بسیاری رفته است، اظهار داشت: من امروز یکی از این ویژگیها را مورد اشاره قرار می دهم که ان‌شاء الله فتح بابی باشد تا بیشتر به آن بپردازیم و آن ویژگی، «امید به خدا» است. ایشان در هیچ لحظه ای از لحظات زندگی، امید به خدا و رجاء واثق به لطف خدا از رفتار، کردار و اندیشه شان دور نشد.

وی افزود: روایتی از امیرالمومنین علی(ع) هست که می فرمایند: «فـان کل راج طالب، و کل خائف هارب»؛ یعنی هر کس که امیدوار باشد حرکت و طلب می کند و اگر کسی بترسد، فرار می کند. دعای ایام ماه رجب نیز با جمله «یا من ارجوه لکل خیر» شروع می شود که یعنی ما رجاء داریم که خدا خیر عطا کند.

وی ادامه داد: خیر و نیکی دست خداست و امید داشتن به او ریشه  اصلی اش در ایمان است. اگر کسی امید قوی نداشته باشد ایمان او قوی نیست و درواقع میزان امید به میزان ایمان بستگی دارد. امام بزرگوار ما چه روزی که پیروز شد و چه روزی که دستگیر شدند و شکست ظاهری پیدا کردند، چه روزی که به ترکیه تبعید شدند، چه سیزده سالی که در نجف بودند، چه روزی که در پرواز انقلاب به ایران آمدند و چه در روزهای پرفراز و نشیب انقلاب و دفاع مقدس، امید به خدا را از دست ندادند.

سید حسن خمینی تصریح کرد: نگاه امام به ذات مبارک الهی امیدی را در دل ایجاد می کرد که سرمایه هر جوشش، حرکت اجتماعی و سیاسی است.

وی با اشاره به روایت دیگری از امیرالمومنین که می فرمایند «همه امیدتان را به خدا بدهید و به کس دیگری امید نداشته باشید که هر کس به غیر از خدا اتکاء کرد و امید داشت خسران دید»، گفت: این درس امام به ماست. انسان در زندگی شخصی، اجتماعی و سیاسی یک روز فراز پیدا می کند و روز دیگر فرود. امام این مشق را در زندگی دارد که در روز اوج هم مغرور نمی شود. لذا در روز آزاد سازی خرمشهر که شیرین ترین روز دفاع مقدس بود و بلافاصله می رفت که غرور ایجاد شود، می گوید «خرمشهر را خدا آزاد کرد» تا فرمانده، پاسدار و سرباز فکر نکند کاره ای است و بداند کار توسط خدا انجام شده است. آن روزی هم که به ظاهر به مشکل برمی خوریم می گوید اجر آن با خداست. این روحیه امام است و ریشه آن به ایمان و خداباوری وی برمی گردد.

یادگار امام تصریح کرد: امید سرمایه بزرگ فرد است؛ شما اگر امید نداشته باشید خودتان خودتان را شکست می دهید و لذا کسی که امید نداشته و ندارد زندگی و فردا ندارد. امید داشته باشید!! خداست که مشکلات را به بهترین راه، حل می کند و کاری برای او دشوار نیست که نتواند آن را حل کند. خیلی اوقات که انسان نا امید می شود نقش خدا را در کارگاه آفرینش، ضعیف تصور کرده است. مگر کم در زندگیمان دیده‌ایم که خداوند کاری را حل می کند؟ وقتی همه چیز پیچیده می شود به لطف خدا همه چیز باز می شود ولی به شرط حفظ ایمان. در دعای ماه رجب نیز همین فرازها را می بینیم؛ به خصوص همان فراز مهم که می گوید تو به کسی عطا می کنی که نه تو را می شناسد و نه از تو خواسته است.

سید حسن خمینی تاکید کرد : امید درس امام به ما و یادگار ایشان برای نسل ماست. پیام امام به ماست و آن چیزی است که هر کس در رفتارهای امام نگاه می کند آن را می بیند و اگر آن را به عنوان آئین و مرام بپذیرد حیات طیبه می یابد.

وی با بیان اینکه این روزهای فراز و فرود در هر فرد و اجتماعی هست، تاکید کرد: شرط این فراز و فرودها آن است که به توصیه پیامبر(ص)، امیرالمومنین(ع) و امام خمینی که به آن اشاره شد عمل کنیم. گاهی همه ظواهر دست به دست هم می دهند تا کاری کنند اما خدا آن را انجام نمی دهد. اما گاهی همه دست به دست هم می دهند تا کاری نشود، اما توسط خدا انجام می شود.

سید حسن خمینی در پایان مجدداً تاکید کرد : امروز هم همه به این درس امام یعنی امید نیاز داریم و این شرط تلاش، تحرک و خروش ماست.

وی در ابتدای سخنان خود از رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی که زحمت اصلی و حداکثری ستاد بر عهده وی است، تقدیر کرد و یاد امام خمینی، شهدا و آیت الله طاهری اصفهانی را گرامی داشت.

فيلم اين جلسه را مي توانيد در لينك زير مشاهده كنيد:

http://jamaran.ir/fa/VideoNews-id_26964.aspx

 تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 12 خرداد 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_26937.aspx