صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم سالگرد دکتر حسن حبیبی؛ انقلاب، نه به آنهایی بود که در مقابل اندیشه دینی ایستاده بودند

یادگار امام می گوید: دکتر حبیبی کسی بود که بین ایران و اسلام پیوند برقرار کرد.

به گزارش جماران، حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم اولین سالگرد مرحوم دکتر حسن حبیبی  و افتتاح بنیاد فرهنگی امیر‌کبیر، با بیان این مطلب افزود: یکی از ویژگی هایی مرحوم دکتر حبیبی جمع بین ایران و اسلام بود. وی گفت: من از دوران 7-6 سالگی در پاریس توفیق آشنایی با ایشان را داشتم. در دوره اول انتخابات ریاست جمهوری عکس ایشان را در سن طفولیت پخش می‌کردم و در سال‌های اخیر در جریان جلسات هیات موسس دانشگاه آزاد، توفیق زیارت ایشان را داشتم. در میان روشنفکران و دینداران ما هموار‌ه گویی چنین بوده است که یا باید دیندار بود و چشم بر جغرافیا بست یا چشم بر دین بست. ایران هم، در گذشته قبل ازاسلام خلاصه می‌شود. دکتر حبیبی اگر علقه خود را به ایران نشان داد؛ اما هرگز تقید به ایران را از تقید به معتقدات مذهبی جدا نکرد.

یادگار امام افزود: واقعیت ایران، صرفا آب و خاک نیست، همانطور که ایران تنها زبان هم نیست؛ زیرا در بسیاری از نقاط جهان، فارسی زبان وجود دارد و در ایران نیز بسیاری از افراد غیر فارسی زبان زندگی می‌کنند. ایران منافع اقتصادی هم نیست، ایران آنجایی است که فرهنگ ایرانی وجود دارد. اگر انقلاب کپرنیکی کنیم؛ ایران جایی است که فرهنگ ایران هست. آیا بیدل دهلوی یا مولوی که محل تولد و مدفن او در ایران امروز نیست، ایرانی نیستند؟ کسی می تواند مولوی را از فرهنگ ایرانی جدا کند‌؟ کدام شعر او را بخوانیم که جمع از آن شنیدن آن به وجد در نیاید؟

یادگار امام ادامه داد: آیا امیرالمومنین(ع) ایرانی نیست؟ کیست که بتواند علی (ع) را از ایران و فرهنگ ایرانی جدا کند؟ آیا سید الشهدا (ع) ایرانی نیست؟ هیچ کسی نمی‌تواند اینها را از ایران و فرهنگ ایرانی جدا کند. ایران آنجایی است که فرهنگ ایران جاری است. زیرا ایران جایی است که ایرانی زندگی می کند. به همین دلیل است که دفاع ما از آرمان ملت فلسطین نیز دفاع از ایرانیت ماست، زیرا دفاع از مظلوم جزء فرهنگ ماست. فرهنگ ایرانی، آن چیزی است که حلقه پیوند امروز و گذشته ماست، هویت امروز ما را ساخته و ما آن را برای فردای خودمان به یادگار می گذاریم.

سید حسن خمینی با تأکید براین که انقلاب یک نه به آن هایی بود که در مقابل فرهنگ ایرانی و قطاعی از فرهنگ ایرانی که اندیشه دینی است؛ ایستاده بودند، یادآور شد: هزار و 400 سال است که در هر نقطه‌ای که در این سرزمین قدم بردارید؛ دفاع از پیامبر (ص) و خاندان او به عنوان جزئی پررنگ از اندیشه و هویت ایرانی شناخته می شود. تلاش در جهت جد‌اکردن این قطاع و اندیشه، با سیلی سرخ تأدیبی مواجه شد که در چنین ایامی به نتیجه رسید.

یادگار امام گفت: دکتر حبیبی یک ایرانی ایران دوست بود، اما هرگز ایرانی بودن او را از تقید به اعتقادات مذهبی جدا نکرد. ایران تنها آب و خاک، زبان و منافع اقتصادی نیست بلکه ایران جایی است که فرهنگ ایرانی در آن‌ حاکم است. دکترحبیبی دلباخته ایران بود، اما نه دلباخته آب و خاک، زیرا آسمان همه جا همین رنگ است و همه جا کوه و ارتفاعات وجود دارد. آن‌چه که قابل عشق ورزیدن است، فرهنگ این سزمین است‌. رستم و سیاوش اجزای فرهنگی ما هستند، اما فراموش نکنیم که جزء بزرگی از این فرهنگ، فرزندان فاطمه (س) هستند. مقابله با تلاش برای از بین بردن این اندیشه، موجب شکل‌گیری انقلاب اسلامی شد.

وی در ادامه سخنان خود در مورد مرحوم دکتر حبیبی گفت: در میان روشنفکران و دین‌داران این چنین باب بود که یا باید دین دار بود یا صرفا باید به ایران پرداخت و ایران هم در گذشته قبل ازاسلام خلاصه می‌شود؛ اما دکتر حبیبی کسی بود که بین ایران و اسلام پیوند برقرار کرد. تولیت آستان مقدس امام خمینی(ره) همچنین با بیان این‌که «فرهنگ ایرانی حلقه پیوند امروز با گذشته ای است که هویت ما را می‌سازد» خاطرنشان کرد: دکتر حبیبی ایران‌دوستی بود که صرفا دلباخته آب و خاک نبود، بلکه به فرهنگ این سرزمین عشق می‌ورزید.

یادگار امام در پایان یادآور شد: این جلسه تذکار مجددی از فرهنگ مقدسی است که می توان جان را نثارش کرد و می توان برای ذره ذره خاک آن جان را فدا کرد. زیرا با  این فرهنگ، سرزمین تبدیل به آب و خاک مقدسی می شود که اندیشه ای پشت سر آن است و با این تعریف، می توان فهمید که چرا فرزندانی دامن مادر لبخند پدر و آغوش خانواده را کنار گذاشتند و جان خود را فدا کردند.

بنیاد فرهنگی امیرکبیر که توسط همسر و دوستان مرحوم دکتر حبیبی تأسیس شده است و مسوولیت مجموعه آثار جمع آوری شده توسط آن مرحوم را عهده دار است، بعداز ظهر امروز توسط یادگار امام و شهردار تهران و با حضور جمع کثیری از مسولان و شخصیت های فرهنگی و سیاسی کشور افتتاح شد. دکتر زهرا مصطفوی و لیلی بروجردی، دختر و نوه امام خمینی نیز از جمله شرکت کنندگان در این جلسه بودند.

تاریخ و زمان انتشار: جمعه 11 بهمن 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_35246.aspx