صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی: نیت خوب کافی نیست، باید عقلانیت داشت/دولت موانع سرمایه گذاری بخش خصوصی را بردارد

ادگار امام، با تأکید بر اعتماد به نفس، توکل و تقدم جمع بر فرد به عنوان چند نتیجه پیروزی انقلاب اسلامی گفت: اینکه کسی صرفا نیت خوب داشته باشد برای کارنامه اعمال انسان خوب است اما اگر عقلانیت پشت آن نباشد مشخص نیست که الزاما نتیجه خوبی داشته باشد.

به گزارش جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با جمعی از اهالی شهر خمین (خانه خمین) که در مسجد احمدیه نارمک برگزار شد، اظهار داشت: روزی که امام به کشور تشریف آوردند یک ویژگی بزرگ را در جامعه ما بیش از قبل تشدید کردند؛ البته این مهم از چند صباحی پیش از انقلاب آغاز شده بود، اما با پیروزی انقلاب اوج گرفت. آن ویژگی چیزی است که اگر به آن برگردیم و بتوانیم آن را در جامعه دریابیم، می توانیم از تمام مشکلات عبور کنیم و آن «اعتماد به نفس» و اعتماد تک تک افراد جامعه به خود است.

وی افزود: با مرور تاریخ می بینیم که برخی سیاستمداران جملاتی مشابه این جمله که «ملتی که نمی تواند لولهنگ بساز آیا می خواهد نفت را ملی کند؟» را شنیده ایم و خصوصا در دوران معاصر هر کاری که قرار بود در کشور انجام شود توجهات به این سو بود که روسها یا انگلیسیها یا آمریکایی ها چه می خواند و به دنبال چه هدفی هستند؟ حتی در آغاز مشروطه برای مقابله با رژیم استبدادی ناصری و مظفری، گروهی در سفارت انگلستان بست نشینی می کنند و گویی آغاز قضیه باید با تکیه بر یک دولت خارجی باشد. ضمن آنکه بعدا هم این بحث همواره مطرح بود که آیا ایرانی می تواند؟

سید حسن خمینی با اشاره به راهکارهای مدنظر قرار گرفته برای حل این ایراد تاریخی گفت: برخی با دمیدن بر تاریخ نگری ایرانی و تکیه بر دوران باستان تلاش کرده اند که در جهت رفع این مشکل بکوشند؛ اما آنچه در انقلاب رخ داد، پدیدآمدن یک شور که زاییده ی یک جمع دور هم برآمده است، بود و این شور در تمام مردم منتشر شد؛ البته این ویژگی تمام انقلاب هاست که  ابتدا از جوشش در زاویه ای شروع می شود و سپس توانایی های جامعه را به مرز انفجار می رساند. یعنی افرادی که در حالت عادی کسی باورش نمی شود کاری را انجام دهند، در کوران حوادث انقلاب کاری می کند که برای ناظران غیر عادی است.

یادگار امام تصریح کرد: اعتماد به نفس یکی از عوامل بزرگی است که انقلاب به سبب آن به وجود آمد و در تقویت و فربه ساختن آن، بسیار موثر بود. در جنگ و عرصه های مختلف تحت این شرایط عامل دیگری، یعنی «دوری جستن از منیت ها» شکل گرفت. وی یادآور شد: شاید برای برخی خواب و خیال باشد، اما در جامعه ما این اتفاق افتاد که کسانی از بهترین دانشگاههای دنیا بازگشتند و در کوره ده ها مشغول کار شدند؛ از بالاترین امکانات درگذشتند تا سخت ترین خدمتها را انجام دهند. اگر این اتفاق نمی افتاد انسان می گفت اگر این اتفاق می افتاد خوب می شد، اما در انقلاب ما این اتفاقات واقعا رخ داد که این امر ناشی از روح ایثار و تقدم جمع بر فرد، تلاش کردن و ندیدن خود و دوری جستن از منیت در راستای کمال جامعه است. این عامل به نکته دیگری ضمیمه می شود و آن «آمدن روح دین دارانه در جامعه و توکل بر خدا» و پذیرش این امر بود که قدرتی مافوق قدرتهای دیگر وجود دارد و این مجموعه، طوفانی به نام انقلاب پدید آورد.

سید حسن خمینی با بیان اینکه اگر در کنار این سه عامل، عامل دیگری نباشد، ممکن است مانند بارانی باشد که نه تنها رحمت نمی آورد بلکه شدت آن سیل ایجاد می کند، اظهار داشت: اعتماد به نفس بالا موجب خودفریبی می شود و انسان خود را محور دنیا می داند؛ توکل بر خدا نیز این توهم را ایجاد کند که ما تافته جدا بافته ای هستیم؛ تقدم جمع بر فرد نیز ممکن است، به ظلم بر افراد دیگری بینجامد. وی ادامه داد: جلوگیری از ظلم را با توکل بر خدا می توان مانع شد؛ اما برای آنکه سایر عوامل ذکر شده به ضد خود تبدیل نشوند.نکته دیگری را باید مورد توجه قرار داد که دائما در فرمایشات امام آن را می بینیم و آن اینکه «عقلانیت» باید در رفتارها دیده شود. اینکه کسی صرفا نیت خوب داشته باشد برای کارنامه اعمال انسان خوب است اما اگر عقلانیت پشت آن نباشد مشخص نیست که الزاما نتیجه خوبی داشته باشد. طبق روایتی از امیرالمؤمنین(ع) صرف برخورداری از نیت خوب کافی نیست، بلکه باید به سنت پیامبر(ص) و دستورات ایشان هم توجه داشت.

یادگار امام با اشاره به سالگرد پیروزی انقلاب، یادآورد شد: واقعیت این است که انقلاب توکل خدا را با خود آورد و جامعه بشدت دین دار شد؛ تا قبل از آن، ما در جامعه ای بودیم که مارکسیستها حرف اول را می زدند و یک دیدگاه علمی اگر می خواست حرفی برای گفتن داشته باشد، باید چیزی از مارکسیسم در آن بود. در واقع یک دگماتیسم نقابداری درون این ماتریالیستم شکل گرفته بود که فکر می کردند هرکس از ماوراء الطبیعه حرف بزند، سخن بی ربطی گفته است؛ اما انقلاب این وضعیت را تبدیل به عکس می کند.

وی با تأکید بر اینکه انقلاب این خود کم بینی افراطی که هرچه هست از آنسوی مرزهاست و چشم آبی ها باید مشکل را حل کند، را تغییر داد، ادامه داد: انقلاب آن توان داخلی که درون نیروها و در تقدم جمع بر فرد و برآمده از فراموش کردن منیت های شخصی است را پررنگ می کند و در کنار اینها، آن چیزی که گمشده بود، یعنی خرد، اندیشه، تدبیر و عقلانیت را به عنوان یک اصل، بنیان گذاشت. زیرا صرف اینکه کسی بگوید من محور عالم و «طاووس علیین شده» هستم، انرژی درونی را زیاد می کند، اما این انرژی کجا را می خواهد آباد کند؟ گاهی اوقات این انرژی مثل بمب از بین می رود. بنابراین باید به تدبیر و عقلانیت در کنار سایر عوامل توجه کرد.

وی با اشاره به سخنان برخی حاضران در مراسم در خصوص مشکلات شهر خمین گفت: برای آنکه آینده شهر خمین را بهتر پیش ببریم باید به آن چهار اصل به عنوان اصول بنیادی توجه کنیم؛ اول اینکه همه بدانیم، خودمان حرکت می کنیم اما برکت از خداست و نیز خرد جمعی را مقدم بدانیم؛ اینکه قرار باشد هرکس در آشفته بازار منفعت خود را بیشتر از هرکس بییند، خودش هم هیچ منفعتی نمی برد. لذا جمع شوید، کنار هم قرار گیرید و تعاونی هایی تشکیل دهید. نکته دیگر اینکه باور کنید اگر همت  کنید، کارها ممکن می شود؛ خداوند عقل را به همه داده است، پس خرد و دانش یگدیگر را همدوش هم قرار دهید.

سید حسن خمینی با اشاره به موضوع سرمایه گذاری های اقتصادی گفت: برای پیشرفت در کوتاه مدت نباید چشمتان به جیب دولت باشد؛ اما همه ما این چشم را به دولت داریم که چوب هایی که مانع حرکت است را بردارد؛ گاهی اوقات بزرگترین کمک دولت این است که کاری نکند. برداشتن قوانین دست و پا گیر از پیش روی سرمایه گذاری های بخش خصوصی کار مهم دولت است و ما شاهدیم که آرام آرام یک بوروکراسی پیجیده و غیرمعقولی در کشور شکل گرفته که دلیل اصلی آن فربه شدن دولت است و دولت می تواند این مانع را بردارد. ضمن اینکه بسیاری از بخش های دولت هم می توانند  به سرمایه گذاری کمک کنند.

وی با اشاره به سوابق مقیمی استاندار مرکزی گفت: وی می تواند بیش از هرکس در رشد اقتصادی و سرمایه گذاری در استان کمک کنند و همت شما با هم می تواند آینده خوبی را پیش رو داشته باشد؛ اما همان ویژگی های انقلاب را در کار داشته باشید؛ باید بدانیم که تمام قدرتها به خدا ختم می شود. او می فرماید «ان تنصر الله ینصرکم»؛ خدا دروغ نمی گوید؛ اگر به او کمک کنید، او هم به شما کمک می کند. گام بردارید، توکل بر خدا کنید، جمع را بر فرد مقدم بدارید، اعتماد به نفس داشته باشید و مهم تر از همه از اندیشه و خرد بهره بگیرید که در آن صورت حتما خداوند هم کمک خواهد کرد.

پیش از سخنان یادگار امام، آیت الله حیدر جلالی خمینی، رئیس حوزه علمیه شرق تهران در سخنانی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی، به مشکلات اقتصادی کشور اشاره کرد و با اشاره به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید گفت: برای نجات اقتصاد کشور همه باید دست به دست دهیم و سرمایه گذاران نیز جلو بیایند تا به جای دوبی و دیگر کشورهای خارجی، در داخل کشور سرمایه گذاری کنند که بحمدلله شرایط این کار فراهم شده اند.

در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور و مقیمی استاندار مرکزی نیز حضور داشتند. استاندار مرکزی در سخنان خود، بر توجه ویژه دولت به مسائل اقتصادی تأکید کرد و و یادآور شد: هر روز در دولت جلساتی برای مسائل اقتصادی برگزار می شود و طی ماههای اخیر نرخ تورم از 43 درصد به 35 درصد رسیده است. در این جلسه همچنین، دکتر علینقی مشایخی اقتصاددان برجسته کشورمان، گزارشی را از وضعیت اقتصادی کشور ارائه داد که مشروح آن بزودی در جماران منتشر می شود.

تاریخ و زمان انتشار: جمعه 11 بهمن 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_35252.aspx