صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی: «تدبیر و امید» را به عنوان یکی از اصلی ترین شعارهای انقلاب گرامی می داریم

رییس جمهوری در مراسم تجدید میثاق اعضای هیات دولت با آرمان های امام راحل با تأکید بر اینکه اگر می‌خواهیم اندیشه ها و آرمانهای امام(ره) پایدار بماند باید در مسیر اعتدال، عقلانیت و دوری از افراطی گری به فکر آرمان ها و همدیگر باشیم، گفت: باید امید و نشاط را برای ساختن کشور حفظ کنیم؛ اساس پیشرفت و ادامه راه امام(ره) در حفظ وحدت و اتحاد است.

به گزارش جماران، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این مراسم ضمن تبریک ایام الله دهه فجر با بیان اینکه ۱۲ بهمن سال ۵۷ نقطه عطفی برای اسلام سیاسی و اجتماعی در ایران بود، اظهار کرد: امام خمینی(ره) در آن دوران در واقع در قله تکاملی اجتهاد و فقه شیعه ایستاده بود. رییس جمهوری با اشاره به اینکه حرکت انقلاب از دوران قبل از مشروطه آغاز شده بود، خاطر نشان کرد: در آن دوران مجتهدان و مبارزانی چون میرزای شیرازی و آخوند خراسانی با حوزه علمیه ای که توسط مرحوم شیخ انصاری استحکام بخشیده شده بود، حرکتی را بوجود آوردند که به نهضت و انقلاب مشروطه منتهی شد و این مسیر با استحکام حوزه علمیه قم ادامه پیدا کرد که به دنباله استحکام این حوزه امام راحل حرکت را از مشروطه به سمت انقلاب اسلامی هدایت کرد.در واقع مشروطه حکومت قانون و انقلاب اسلامی حکومت مردم سالاری دینی و حضور مردم برای تعیین سرنوشت خود است .

دکتر روحانی با اشاره به اینکه ۱۲ بهمن سال ۵۷ روز بزرگ و تاریخی برای ملت ایران است و همین مکانی که در آن قرار داریم، شاهد دو روز بی سابقه تاریخی، یکی در بهمن سال ۵۷ با استقبال بی نظیر ملت و دیگری در خرداد سال ۶۸ وداع پرشکوه ملت با امام راحل بوده است،خاطر نشان کرد: این دو واقعه تاریخی نشانگر آن است که امام راحل تنها رییس یک دولت نبود بلکه رهبر دینی و اجتماعی یک ملت بود. وی اظهار کرد: امام خمینی(ره)، تشکیلات، دولت و وزارت نداشت و رهبری عظیم خود را در دفتری کوچک و ساده اداره می کرد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه امام توانست مبنای مشروعیت حکومت را در این سرزمین تغییر دهد، گفت: امام مبنای مشروعیت را چارچوب مقررات اسلام و رأی مردم قرار داد و در ۱۲ فروردین سال ۵۸ که روز جمهوری اسلامی ایران است، کار بزرگی را به نتیجه رساند؛ می توان گفت ۱۲ بهمن مادر، ۱۲ فروردین بود که در این راستا آغاز حکومت و مشروعیت مردم سالاری دینی با ورود امام راحل در ۱۲ بهمن کلید خورد و در ۱۲ فروردین سال بعد آن شکوفا شد. دکتر روحانی، امام خمینی(ره) را مرد تفسیر، کلام، فلسفه، حدیث و در عین حال سیاستمداری بزرگ برشمرد و گفت: انتخاب بهشت زهرا در اولین روز ورود به کشور توسط امام که می خواست همزمان با زندگان و شهیدان سخن بگوید، نشان از بینش عمیق او داشت.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: امام برای ما استقلال، عزت، حکومت ملی و مردم سالاری را به ارمغان آورد و بساط سلطنت را برچید و بنای استبداد را در این کشور ویران کرد و مسیر ایستادگی و مقاومت را برای زنان و مردان نشان داد. دکتر روحانی تصریح کرد: دهه فجر دهه جشن ملی ملت ایران و پایان سلطنت و استبداد در این سرزمین و روز استقرار استقلال واقعی و حکومت ملی و مردمی و جشن حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است.
رییس جمهوری با بیان اینکه امام به ما آموخت دینداری با خردورزی و احکام خدا و حکومت مردمی با هم قابل جمع است و می توان حاکمیت احکام اسلامی را با حاکمیت مردم بر زندگی و سرنوشت خویش توأم کرد، گفت: امام خمینی(ره) راهبر بزرگ ملت ایران و امت اسلامی بوده و هست.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه افتخار دولت این است که در مسیر و خط امام(ره) حرکت کرده و در چارچوب سیاست های مقام معظم رهبری مسیر و راه را ادامه دهد، افزود: پایداری بر راه امام راحل، حرکت در مسیر اعتدال، عقلانیت و دوری از افراطی گری است. رییس جمهوری ادامه داد: امام خمینی(ره) در ۱۲ بهمن ۵۷ با ورود خود برای ملت ایران نشاط و امید آورد و ما باید امید به آینده و نشاط مان را برای ساختن کشور حفظ کنیم. دکتر روحانی با بیان اینکه اساس پیشرفت و ادامه راه امام راحل وحدت و اتحادی است که آن بزرگوار همواره به آن تأکید داشت و اصرار می ورزید، خاطر نشان کرد: من از ملت ایران و همه زنان و مردان، اقوام و عشایر، جناح ها و سلیقه ها و تفکرهای گوناگون دعوت می کنم که در روز ۲۲ بهمن همگی در کنار هم بوده و ۲۲ بهمن امسال با سال های گذشته متفاوت تر باشد و هیچ کس خدایی ناکرده با روز سرنوشت ملی و استقلال خود و روز پایان استبداد و شکوفایی و سربلندی این ملت قهر نکند.

وی افزود: همگی با هر اندیشه، سلیقه و تفکر سیاسی، باید ۲۲ بهمن در کنار هم باشیم و شعارهای ما در این روز، شعارهای وحدت آفرین باشد و این همان چیزی است که امام راحل می خواست. رییس جمهوری گفت: امیدوارم ۲۲ بهمن امسال با حضور گسترده همگان به روز وحدت و نشاط عمومی و یأس برای دشمنان کشور تبدیل شود. رییس جمهوری خاطر نشان کرد: بی تردید با حمایت ها و تدابیر مقام معظم رهبری و حمایت همه مردم این دولت قادر خواهد بود وعده های خود به مردم را محقق کرده و به آنها پایبند باشد. دکتر روحانی در پایان این عید را به همه ملت ایران و خاندان امام راحل تبریک گفت.

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی تولیت آستان امام خمینی(ره) نیز در این مراسم در ابتدای سخنان خود با اشاره به اظهارات رئیس جمهور که پیش از وی ایراد شد، گفت: سرور معظم حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقای روحانی امر فرمودند تا من عرض ادب کنم، اما واقعیت این است که سخن گفتن بعد از ایشان کار بسیار دشواری است و توانمندی آقای رئیس جمهور در همه ابعاد بسیار خرسندکننده است، اما در این بعد، سخن گفتن پس از ایشان امری صعب است. وی سخنان رئیس جمهور را حکیمانه و کامل خواند.

وی گفت: انقلاب اسلامی در اثر یک امید پررنگ به آینده بهتر و با تدبیر امام راحل، شکل گرفت که ریشه در عقلانیت سیاسی و تاریخی مردم ایران و روحانیت شیعه داشت که از خاندان پیامبر فراگرفته بودیم. سید حسن خمینی تصریح کرد: در این راستا شعار تدبیر و امید را به عنوان محوری ترین شعار انقلاب مغتنم دانسته و برای دولتمردان آرزوی موفقیت داریم و خدا را شاکریم که امسال امیدمان به آینده بیش از گذشته است.

وی تصریح کرد: توانمندی های رییس جمهوری اسلامی ایران را ارج می نهیم و امیدواریم با تلاش دولتمردان سال آینده شاهد برطرف شدن مشکلات در کشور باشیم. امیدواریم آقای روحانی و اعضای دولت سال آینده را به سال موفقیت بیشتر تبدیل کنند و تلاش خود را برای حل بیشتر مشکلات به جا مانده در کشور مصروف کنند و روزهای بهتری برای کشور داشته باشیم. سیدحسن خمینی همچنین اظهار امیدواری کرد که ۲۲ بهمن امسال روزی در راستای تقویت پایه های سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران و تداوم راه امام راحل باشد.

یادگار امام با ابراز امیدواری نسبت به این که 22 بهمن حماسه دیگری برای تقویت نظام و تداوم امام بزرگوار داشته است، افزود: از حضور اعضای دولت در حرم امام تشکر می‌کنم و امیدوارم بارها و بارها همراه دکتر روحانی این مسیر را بپیمایید و بتوانید این ادای احترام را تبدیل به سرمایه برای آینده کنید.

وی در ابتدا سخنانی خود با اشاره به اظهارات رئیس جمهور که پیش از وی ایراد شد، گفت: سرور معظم حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقای روحانی فمر فرمودند تا من عرض ادب کنم، اما واقعیت این است که سخن گفتن بعد از ایشان کار بسیار دشواری است و توانمندی آقای رئیس جمهور در همه ابعاد بسیار خرسندکننده است، اما در این بعد، سخن گفتن پس از ایشان امری صعب است. وی سخنان رئیس جمهور را حکیمانه و کامل خواند.

به گزارش جماران در حاشیه این مراسم که با همراهی حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی تولیت حرم مطهر امام خمینی‌(س) انجام پذیرفت، رییس جمهور از شبکه مجازی آستان نیز دیدن کرد. دکتر حسن روحانی ضمن بازدید، از روند شکل‌گیری و مراحل مختلف راه‌اندازی شبکه مجازی آستان و ابراز خرسندی از این اقدام، توسط معاونت فرهنگی آستان مقدس امام خمینی‌(س) افزود: اندیشه‌‌های حضرت امام‌(س) مثل یک دریای وسیع و عمیق است که باید با ابزار مختلف به نشر اندیشه‌های ایشان پرداخته شود.

‌دکتر روحانی خاطر نشان کرد‌: شبکه مجازی آستان هم می‌تواند در این راستا گام‌های بلند و محکمی بردارد‌. رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت‌: یکی از بهترین ابزار برای نشر هر چه بیشتر اندیشه‌های حضرت امام‌(س) حضور در فضای مجازی است که امیدواریم این شبکه بتواند این رسالت را به خوبی به انجام برساند. رییس جمهور در پایان این بازدید صمیمی، خواستار ایجاد فضایی برای تضارب آرا و استفاده از نظرات مختلف در این شبکه مجازی شد.

تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 13 بهمن 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_35341.aspx