صفحه نخست | اخبار و رویدادها
در مراسم تجدید میثاق هنرمندان و مسئولین وزارت ارشاد با آرمان های امام در حسینیه جماران عنوان شد؛ سید حسن خمینی: برای دلباختگان به سیدالشهدا، ائمه و انقلاب اسلامی، زبان هنر بیش از هر زبان دیگری گره گش

جماران ـ حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی گفت: هنر قطعه ای از انسانیت انسان ها است و زبانی که همه دنیا و همه مردم در طول تاریخ با جغرافیای متفاوت با آن ارتباط دارند زبان هنر است.

به گزارش خبرنگار ستاد خبری بزرگداشت امام یادگار امام در جمع هنرمندان و مسئولین وزارت ارشاد که به منظور تجدید میثاق با آرمان های امام در حسینیه جمارن حضور یافته بودند، با تبریک ایام شعبانیه گفت: زبان یک قرار داد انسانی میان اهل جمعیت و گروهی خاص است و تا زمانی که اهل آن زبان و قرارداد آن باقی هستند زبان زنده است. همان طور که می دانید بسیاری از زبان ها در طول تاریخ از بین رفته است به عنوان مثال زبان میخی از زبان های منسوخ شده ی تاریخ است که کارایی خود را از دست داده، گرچه برخی با زحمت زیاد می توانند آن زبان را ترجمه کنند؛ اما آن زبان دیگر زبانی پویا به حساب نمی آید.

سید حسن خمینی در ادامه از محدویت های جغرافیا در برقراری ارتباطات انسانی سخن گفت و افزود: جغرافیا نیز محدودیت دارد و تنها در محدوده ی مکانی مشخص می توان با استفاده از زبانی مشخص با انسان ها ارتباط برقرار کرد. اگر بخواهیم بیان یک واقعیت را محصور در زبان کنیم، طبیعتا باید آن واقعیت را در یک جغرافیای خاص و در یک زبان خاص محصور و محدود کنیم. یادگار امام در ادامه اظهار کرد: اما زبانی که همه دنیا و همه مردم در طول تاریخ با جغرافیای  متفاوت با آن ارتباط دارند زبان هنر است. پیوند انسان ها با یکدیگر را اگر در انسانیت آن ها بدانیم؛ هنر قطعه ای از انسانیت انسان ها است. لذا بیان یک حقیقت به زبان هنر ترجمه احتیاج ندارد و مخاطب آن را بدون ترجمه می فهمد.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی ادامه داد: سنگ نوشته هایی که از طول تاریخ به جا مانده اگر به خط آن زمان باشند کسی آن را نمی فهمد؛ اما اگر آثار به جا مانده به بیانی از بیان های هنری باشد، مخاطب توان درک آن را دارد. وی در ادامه بیان کرد: نویسنده یک شعر چون با زبان خاصی صحبت کرده با یک نقاش متفاوت است. یک نقاش بزرگ می تواند با انسان هایی که پس از سال ها با اثر وی مواجه می شوند مفاهمه داشته باشد. زبان هنر، زبان ارتباط در فراسوی جغرافیا و زبان تاریخ است و اساسا یکی از ابعادی که به این زبان قدرت می بخشد این است که به راحتی می توان با استفاده از زبان هنر با مردم سراسر دنیا سخن گفت.

یادگار امام در پایان بیان کرد: زبان هنر برای دلباختگان به سیدالشهدا، ائمه و انقلاب اسلامی بیش از هر زبان دیگری گره گشا است و بر این مبنا وظیفه مسئولین در وزارت فرهنگ بسیار مهم است تا این زبان را زنده نگاه داشته و حافظ آن باشند.

تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 11 خرداد 1393
نویسنده:
مرجع: پايگاه اطلاع رساني و خبري جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_43621.aspx