صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در پیامی به مراسم بزرگداشت امام خمینى (س) در انگلستان: در مقابل اندیشه دروغین تکفیر و خشونت افراطیون، فریادگر نگاه عقلانی امام خمینی به شریعت باشید

به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (س) جمعی از شیفتگان ایشان در مراسمی در ناتینگهام انگلیس به تجلیل شخصیت الهی آن دردانه قرن پرداختند.

به گزارش جماران، در این مراسم که با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد، پیام حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی قرائت گردید و پس از آن حجت الاسلام میرزا عباس مدیر موسسه فرهنگی آموزشی الزهرا در سخنانی کوتاه ضمن خیر مقدم به حضار با تکیه بر فراز های مندرج در پیام یادگار امام به ضرورت برپایی چنین مراسمی اشاره کرد. وی با تأکید بر تقابل اسلام ناب محمدی با تحجر و افراط گری، تداوم اندیشه احیاگر خمینی را در تبعیت از ولایت فقیه دانست.
در این مراسم همچنین حجت الاسلام سعید بهمن پور معاون پژوهشی مرکز اسلامی انگلیس در سخنانی به تشریح دستاورد های انقلاب اسلامی و رهبری امام خمینی در داخل و خارج از ایران پرداخت.

پس از آن پروفسور اسکات لوکاس استاد سیاست بین الملل دانشگاه بیرمنگام با اشاره به خطوط کلی سیاست امام خمینی در روابط بین الملل دوره های مختلف روابط ایران و آمریکا پس از انقلاب اسلامی را از منظر سیاست خارجه امام خمینی بررسی و تحلیل کرد. شیخ امین ایوِنز مدیر بخش الهیات انجمن مسلمانان بریتانیا در سخنان خود پیام امام خمینی را پیامی فرامنطقه ای و فرادینی دانست و با تاکید بر شیوه اخلاقی - انسانی امام  به ویژگی های رهبری جهانی ایشان اشاره کرد.

سخنران پایانی مراسم دکتر محمد رضایی یزدی جامعه شناس و پژوهشگر دانشگاه بیرمنگام انگلیس بود. وی ضمن تشریح مختصات رهبری منحصر به فرد امام از منظر اندیشمندان غربی به واکاوی قیام پانزده خرداد پرداخت و پیروزی انقلاب اسلامی را نه یک امر ناگهانی بلکه پروژه ای دانست که مرهون رهنمود های پانزده ساله امام بوده است.

خاتمه جلسه با بخش پرسش و پاسخ شرکت کنندگان همراه گردید.شایان ذکر در حاشیه این مراسم شرکت کنندگان از نمایشگاه عکس انقلاب اسلامی و آثار امام خمینی (س) بازدید کردند.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در پیامی به شرکت کنندگان در این مراسم، اندیشه دروغین تکفیر و رفتارهای زشت و خشونت گرایانه افراطیون را تهدیدی برای جهان اسلام دانست و با ابراز نگرانی از پنهان شدن این اندیشه در پشت نام مبارک نبی رحمت؛  تأکید کرد: این اندیشه با کوبیدن بر طبل جهل و خشونت بیش از هر زمان دیگرى پیام اسلام را منحرف کرده است.

یادگار امام سعادت مسلمانان را در گرو رویکرد امام خمینی در وحدت کلمه و دورى از جهالت و خرافه و نگاه عقلانى به شریعت اسلامى و در یک کلام اسلام ناب محمدى دانست و خواستار آن شد تا نشست هایی از این دست پژواک ندای الهی امام خمینی در نگاه عقلانی به شریعت اسلامی باشند. به گزارش جماران متن کامل پیام یادگار امام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادران وخواهران عزیز، شرکت کنندگان در مراسم بزرگداشت امام خمینى (س) در انگلستان

سلام علیکم

براى من فرصت و موهبت بزرگى است که هر ساله با شما در تجلیل از امام بزرگوارمان شریک مى شوم و از راه دور و از ام القرى تمدن اسلامى آرزوى تعالى و سعادت بیشتر براى جامعه ى انسانى و سرافرازى افزونتر براى یکایک مسلمین مى نمایم . امروزه جهان اسلام با خطر اندیشه ى دروغین تکفیر و رفتار زشت افراطیون مواجه است. اندیشه و رفتارى که متأسفانه خویشتن را در پشت نام مبارک نبى رحمت پنهان داشته است و با کوبیدن بر طبل جهل و خشونت بیش از هر زمان دیگرى پیام اسلام را منحرف کرده است و در چنین شرایطى نشست هایى از این دست باید فریادگر بیدارى اسلام حقیقى در گوش دیگران باشد.

امروز باز هم بانگ امام بزرگوار ما از پس سالها به گوش مى رسد که سعادت مسلمانان جز با اتکا به خدا و وحدت کلمه و دورى از جهالت و خرافه و نگاه عقلانى به شریعت اسلامى و در یک کلام جز با اسلام ناب محمدى حاصل نخواهد شد. بر ماست که پژواک آن نداى الهى باشیم و در هر نقطه ى جهان در اعتلاى اسلام حقیقى بکوشیم. در پایان لازم است از یکایک شما تشکر کرده و بخصوص توفیق مضاعف برادرم جناب حجة الاسلام آقاى عباس میرزا را مسئلت نمایم.

قم

٢٩ خرداد ١٣٩٣

برادرتان سید حسن خمینى

تاریخ و زمان انتشار: پنج شنبه 5 تیر 1393
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/NewsContent-id_45658.aspx