صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سید حسن خمینی در دیدار با مدیران و خبرنگاران ایسنا: بی ادبی ها در فضای مجازی، فرهنگ جامعه را از درون تهی می کند

مدیرعامل، خبرنگاران، دبیران، مدیران و کارکنان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به مناسبت روز خبرنگار در جماران با حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی دیدار کردند.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، یادگار امام در این دیدار صداقت و بی‌طرفی ایسنا را قابل تحسین دانست و تاکید کرد که مجموعه‌های خبری باید علاوه بر صداقت و اعتماد، سایر مسائل اخلاقی را نیز در خبر رعایت کنند. وی افزود: در حوزه روابط شخصیت‌های حقیقی با هم یک اخلاق تعریف شده وجود دارد، اما اخلاق در حوزه روابط شخصیت‌های حقوقی مقداری تابع حوزه فردی شده، در حالی که اگر به عنوان مثال کلاه گذاشتن سر دیگران قبیح است این چه در حوزه فردی و چه در حوزه اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد. وی ادامه داد: فطرت آدمی می‌گوید فرد باید همان‌قدر پایبند به اخلاق باشد که یک نهاد حقوقی؛ یعنی در واقع نهاد حقوقی باید به همان موازین اخلاقی پایبند باشد، در حالی که گاهی این طور نیست و طرف فکر می‌کند اگر برای نهاد، موسسه و ارگانی کار می‌کند آنجا می‌تواند همه موازین را زیر پا بگذارد در حالی که ممکن است در زندگی شخصی خود این مساله را رعایت کند.

یادگار امام با بیان اینکه تاثیر خبر در فضای اجتماعی و سیاسی جامعه بر کسی پنهان نیست، خاطرنشان کرد: خدای ناکرده گاهی ممکن است خبرنگار یا مدیر خبری یا کسی که صفحه اجتماعی پرمخاطبی دارد احساس کند به خاطر منفعتی باید پا روی یکی از موازین اخلاقی بگذارد. ممکن است لزوما این کار اشاعه یک دروغ نباشد بلکه افشای سر مردم و یا هتک احترام آن‌ها باشد. سیدحسن خمینی در ادامه با تاکید بر لزوم پایبندی فعالان عرصه خبر به اخلاق، اظهار کرد:‌ یک مجموعه خبری که صداقت نداشته باشد خود را نابود کرده و بعد از مدتی کسی به او اعتمادی نمی‌کند. اگر چنین مجموعه‌ای متهم شود که صداقت ندارد خبرش به درد نمی‌خورد؛ بنابراین صداقت و بی‌طرفی در تاثیرگذاری مجموعه‌های خبری بسیار اهمیت دارد و جدای از صداقت و اعتماد سایر مسائل اخلاقی نیز باید در خبر رعایت شود.

یادگار امام رعایت حرمت جامعه را از دیگر ملزومات عرصه خبر عنوان و خاطرنشان کرد‌: مردم ایران مردمی با ادب و با حیا هستند، اما متاسفانه این روزها در نوشتن‌ها و گاهی در فضای مجازی بی‌ادبی‌هایی دیده می‌شود که پسندیده نیست و فرهنگ جامعه را از درون تهی می‌کند. سیدحسن خمینی تاکید کرد که خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از جهات مختلفی در این زمینه قابل تحسین است.

به گزارش ایسنا، یادگار امام در ادامه با بیان این که برخی مطالب در شبکه‌های اجتماعی نه در رابطه با بزرگان ما و نه دیگر اشخاص پسندیده نیست گفت: این چیزها تمامی ندارد. اگر شما چیزی بگویید پشت سر آن ممکن است به مقدسات شما چیزی بگویند. وی با مورد توجه قرار دادن این موضوع که پیامبر اسلام (ص) زمانی در جنگ از بی‌ادبی یکسری از مسلمانان خجالت زده شدند گفت:‌ نکند این طور باشد که از بی‌ادبی در فضای رسانه‌ای و مجازی خجالت زده شویم. وی جایگاه خبرگزای دانشجویان ایران (ایسنا) را حائز اهمیت دانست و گفت: در همین راستا که گفته شد ایسنا از جهات متعددی قابل تحسین است و از آنجا که من خبر دارم یک بی اخلاقی آشکار یا عامدانه را در مورد ایسنا نشنیده‌ایم و این خود یک ارزش است و طی یک دوره‌ی طولانی از زمان آقای فاتح و نادعلی‌زاده و حسن زاده و دیگر مدیرانی که شاید اسمشان را به یاد ندارم این طور بوده و این خود یک ارزش است.

سیدحسن خمینی اظهار کرد: البته این طور نیست که بگوییم ارزش‌ها در حد تعالی وجود دارد باید این ارزش‌ها را توسعه داد تا بیشتر شود. ضمن این که انسان نباید از این طرف به یک خودسانسوری ناخواسته دچار شود. وی با تاکید بر این که شجاعت خبرنگار هیچ منافاتی با صداقت و ادب و پاسداشت حرمت‌های اخلاقی‌اش ندارد گفت: خبرنگار باید شجاع باشد، همچنین مجموعه مدیریتی ایسنا نیز باید شجاع باشند. وی ایسنا را مجموعه‌ای با سابقه طولانی در دفاع از ارزش‌هایی که مورد توجهش است دانست و گفت: ایسنا نمادهایی را ایجاد کرده که خیلی ها به آن علاقه‌مندند.

وی همچنین توانمندی ایسنا را بسیار بالا خواند و خاطرنشان کرد:‌ این توانمندی آنقدر هست که بتواند پیرامون یک حقیقت یک موج خبری صحیح و سالم ایجاد کند و اصلا ایسنا خبرگزاری توانمندی است که شاید ابعاد توانمندی‌اش بیش از آن چیزی است که دیده می‌شود تا به منصه ظهور برسد. وی در پایان برای ایسنایی‌ها دعا کرد که فضای این خبرگزاری با نشاط‌تر شود و توفیقات دوستان در فضای خبری‌اش بیش از گذشته باشد و این خبرگزاری منشاء اثرات خوب در حوزه اخلاقی نیز باشد.

بر اساس این گزارش، در ادامه این دیدار علی متقیان مدیرعامل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: جوانانی که امروز در این جمع حضور دارند جوانانی هستند که هم به تحصیل علم اشتغال دارند و هم اینکه کار انتشار خبر را انجام می‌دهند و خبری که به دست یک عالم بیفتد مستحکم‌تر و بهتر خواهد بود. وی صداقت و راستی، بزرگ نکردن بیش از حد شخصیت‌ها و ناسزا نگفتن به دشمنان را از جمله ویژگی‌های خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) دانست و گفت:‌ صادقانه عمل کردن و امانتداری برای ما یک اصل است. همچنین معتقدیم که آبروی مومن از کعبه بالاتر است و بنا نداریم که در ایسنا با آبروی کسی بازی کنیم. وی با بیان این‌که «ما یک ویژگی داریم که در جمهوری اسلامی کمتر رسانه‌ای این ویژگی را دارد و آن وابسته نبودن به هیچ جناح و گروهی است» اظهار کرد:‌ در ایسنا همه دانشجو و آزاده هستند و در خط امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب قرار دارند.

همچنین در این مراسم برخی از خبرنگاران خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نقطه نظرات خود را مطرح کردند و از یادگار امام راحل سئوالاتی را نیز پرسیدند. مجموعه‌ای از عکس‌های حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی که از سوی خبرگزاری ایسنا منتشر شده در این مراسم از سوی مدیرعامل خبرگزاری به یادگار امام (ره) تقدیم شد. در این دیدار نماز ظهر و عصر به امامت یادگار امام راحل اقامه شد.

فیلم این دیدار نیز در این آدرس قابل مشاهده است:  http://www.jamaran.ir/VideoNews-id_96276.aspx


تاریخ و زمان انتشار: جمعه 16 مرداد 1394
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی جماران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/n96044/