صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سید حسن خمینی در دیدار با مدیران اجرایی استان تهران: باید از امید در جامعه پاسداری کرد/ امسال چشم ها به شجاعت و ایستادن بر حقوق مردم در همه عرصه هاست +تصاویر و فیلم

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

یادگار گرامی امام با ارزشمند خواندن «امید» به عنوان یکی از دستاوردهای دولت یازدهم، گفت: باید امید را با بیان حقایق کارهایی که در جامعه انجام شده، به مردم القاء کرد و به آنها گفت وظیفه ما بوده است که این کارها را انجام دهیم و اگر جایی هم کوتاهی شده است از آنها بخواهیم که ما را ببخشایند.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با استاندار و مدیران اجرایی استان تهران در حسینیه جماران، با اشاره به اهمیت موضوع «امید» در جامعه اظهار داشت: یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت فعلی، موضوع امید است که در کلمات دیروز رهبر معظم انقلاب هم مطرح بود.

وی افزود: ممکن است برخی تصور کنند امید امر ساده ای است در حالی که امید یک واقعیت بسیار مهم، ارزشمند و شاید کم نظیر در زندگی مردم است و می توان گفت بزرگترین کار هر حاکمیتی این است که جامعه خود را با امید توام کند.

یادگار امام در همین زمینه به بیان یک تمثیل پرداخت و گفت: دو نفر زندانی که پرونده یکی از آنها به هیأت عفو رفته و دیگری منتظر اجرای حکم اعدام است، به رغم آنکه شرایط یکسانی از نظر غذا، خوابگاه و شرایط محیطی دارند اما یکی از آنها با شوق و شعف به خواب می رود و دیگری از شدت اضطراب خواب به چشمانش نمی رود؛ زیرا یکی از آنها سرشار از امید و دیگری پر از یأس است.

وی تصریح کرد: اگر کسی بتواند به فرد، خانواده، جامعه و ملتی امید دهد نشاط عجیب و غریبی را پدید آورده است که باعث حرکت و کار در آنها می شود، اما اگر کسی به هر علتی یأس بپراکند، جامعه را از توانمندی های بالقوه و بالفعل خود جدا می کند.

سید حسن خمینی افزود: فردی که امید دارد، توانش برای تبدیل توانایی های بالقوه به بالفعل بیشر می شود اما انسان مأیوس همان توامندی های فعلیت یافته خود را نیز از دست می دهد.

وی با بیان اینکه توانایی نشاندن بذر امید و ایجاد حس رجاء میان مردم موضوعی بسیار مهم است، یادآور شد: در روایات نقل شده از معصومین، یأس از رحمت الهی در زمره بزرگترین گناهان ذکر شده است.

یادگار امام افزود: انسان اگر همه گناهان را هم مرکتب شود نباید از رحمت الهی ناامید شود، زیرا خمودگی را به دنبال خواهد داشت.

سید حسن خمینی تأکید کرد: امیدوار نگه داشتن مردم، کاشتن بذر امید و خالی کردن دلها از یأس اولین وظیفه حکومت هاست و در این صورت جامعه خودش به حرکت در می آید.

وی با تقدیر از فعالیت های دولت تدبیر و امید اظهار داشت: امید اگر تنها دستاورد دوستان ما در دولت بود بسیار ارزشمند بود؛ چه رسد به آنکه در حوزه های مختلف کارهای بزرگی در کشور انجام گرفته است.

یادگار امام سپس به توصیه بنیانگذار جمهوری اسلامی مبنی بر بیان کارهای صورت در کشور به مردم، اشاره کرد و گفت: با نیت خودنمایی، از کارهای خود به مردم نگویید، بلکه سعی کنید نیت خود را پاک کرده و سپس سخن بگویید؛ زیرا گاهی اوقات برای گرفتار نشدن به ریا اصل عمل را کنار می گذاریم؛ در حالی که این رویکرد غلط است و باید ضمن کنار گذاشتن ریا عمل نیک را هم انجام دهیم.

وی خطاب به حاضران در جلسه ادامه داد: انسان باید از افتادن به ورطه عجب و خودبزرگ بینی پرهیزکند زیرا آغاز انحراف و اضمحلال روحی است و همچنین از ریا دوری کند؛  شما مسئولان باید نیت خود را پاک کنید و کارهای بزرگ صورت گرفته را به مردم بگویید.

سید حسن خمینی گفت: یکی از فلسفه های توصیه امام به مسئولان برای بیان کارها به مردم ایجاد امید بوده است تا جامعه بداند چه کارهای بزرگی توسط فرزندان این جامعه انجام می شود.؛ گرچه در کنار کارهای مثبت مشکلات و اشتباهات هم هست که در صورت گفتن کارهای مثبت، آن اشتباهات نیز قابل بیان و پذیرش است؛ زیرا  باید بدانیم هیچدام از ما معصوم و عاری از خطا نیستیم، اما کارهای امید بخش را باید بیان کنید.

وی تأکید کرد: امید دستاورد بزرگی در جامعه است که باید آن را پاسداری کرد، زیرا باعث نشاط، حرکت اجتماعی، توانمندی و غرور ملی می شود.

یادگار امام با اشاره به آیه شریفه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ لاَ تُبْطِلُواْ صَدَقَاتِکُم بِالْمَنِّ وَالأذَى...»گفت: کارهای خوب خود را با آغشته کردن آنها به منت و اذیت، باطل نکنید. در یکی از حکایات سعدی آمده است که « کسی گفت: فلان نعمتی دارد بی قیاس. اگر به سر حاجت تو واقف گردد همانا که در قضای آن توقف روا ندارد. گفت: من او را ندانم.گفت:منت رهبری کنم.دستش گرفت تا به منزل آن شخص درآورد؛ یکی را دید لب فروهشته وتند نشسته برگشت وسخن نگفت. کسی گفتش چه کردی؟ گفت: عطای او را به لقایش بخشیدم؛ مبر حاجت بنزدیک ترشروی/که از خوی بدش فرسوده گردی/ اگر گویی غم دل با کسی گوی/که از رویش به نقد آسوده گردی

وی تأکید کرد: همه سر سفره مردم نشسته ایم و مسئولین اگر کاری برای آنها می کنند ادای دین به جامعه کرده اند و منّت به گردن کسی ندارند.

یادگار امام گفت: باید با انجام کار و خدمت، فرهنگ ارزشمند بودن، تلاش و کار را در جامعه گسترش داد و آن را آغشته به منت و آزار نکرد.

و اظهار داشت: باید امید را با بیان حقایق کارهایی که در جامعه انجام شده، به مردم القاء کرد و به آنها گفت وظیفه ما بوده است که این کارها را انجام دهیم و اگر جایی هم کوتاهی شده است از آنها بخواهیم که ما را ببخشایند.

سید حسن خمینی در پایان با اشاره به فعالیت های استانداری تهران گفت: امسال چشم ها به همت، عزم و شجاعت و ایستادن بر حقوق مردم در همه عرصه هاست که امید است در این مجموعه شاهد آن باشیم.

 

برای مشاهده فیلم مراسم می‌توانید روی تصویر زیر کلیک نمائید.

در ادامه بخشی از تصاویر این مراسم مشاهده می‌گردد.

برای مشاهده تصاویر بیشتر می‌توانید به پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران مراجعه نمائید.تاریخ و زمان انتشار: دو شنبه 16 شهریور 1394
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/n99053/