صفحه نخست | اخبار و رویدادها
در دیدار با اعضای ستاد برگزاری همایش بین المللی قرآن در سیره و اندیشه امام خمینی(س): تبیین شخصیت امام، استحکام بن مایه های فکری نظام است/ شخصیت امام را باید از همه جهات شناخت +تصاویر و فیلم

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

یادگار گرامی امام گفت: تبیین شخصیت امام در حوزه های مختلف، کمک به استحکام  بن مایه های فکری نظام جمهوری اسلامی است و هرگونه سستی، منجربه خلل در این کار می شود.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با اعضای ستاد برگزاری همایش بین المللی قرآن در سیره و اندیشه امام خمینی، با اشاره به اهداف برگزاری کنگره ها و همایش های مربوط به امام راحل، اظهار داشت: امام خود یک اندیشمند بود و بر همین اساس تحلیل یک اندیشه نیز اقدامی در راستای بالا بردن حوزه فهم و درک در هر جامعه است.

وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بن مایه فکری جمهوری اسلامی اندیشه امام است، افزود: در جامعه ما مدعیان تفکر امام زیاد هستند که امرمبارکی است، اما مهم آن است که وقتی کسی می خواهد از یک اندیشه دفاع کند باید با آن آشنا باشند؛ طبعا کسانی که امام را نمی شناسند دفاع آنها ناقص خواهد بود. لذا خوب است از کسانی که مدعی تحلیل امام هستند ابتدا بپرسیم که امام چند کتاب نگاشته اند و با عناوین کدامیک از آنها آشنایی دارند که می خواهند امام را تحلیل کنند؟ زیرا امام صرفا در بیانات و سخنرانی ها خلاصه نمی شوند.

یادگار امام با تأکید بر شناخت شخصیت امام ازهمه جهات، گفت: امام را بدون فلسفه، اصول و فقه نمی توان شناخت و لذا معرفی ایشان کمک کردن به بالا بردن دانش عمومی جامعه برای کسانی است که دغدغه دفاع از امام را دارند.

وی گفت: هرکس مدافع اندیشه امام است حداقل یکبار باید کتاب های ایشان را تورق کرده باشد اما به خاطر آسان نبودن این کار، برگزاری چنین همایش هایی در مسیر شناخت امام می تواند کمک کند.

سید حسن خمینی تأکید کرد: تبیین شخصیت امام در حوزه های مختلف، کمک به استحکام  بن مایه های فکری نظام جمهوری اسلامی است و هرگونه سستی، منجر به خلل در این کار می شود.

وی گفت: حوزه های علمیه  باید آراء فقهی و اصولی امام را محور بحث های خود کنند، خصوصا آنکه دست ما کم کم از نسل اول شاگردان امام که درس و سخن ایشان را شنیده بودند خالی می شود و با نسل هایی رو به رو می شویم که ممکن است سخن امام را نشنیده باشند.

یادگار امام با اشاره به اینکه برخی بزرگان معاصر با امام بخشی از سخنان ایشان را نشنیده و درک نکرده اند، گفت: در این مساله هم حجاب معاصرت با امام موثر است و هم اینکه پررنگ شدن بعد سیاسی شخصیت امام، موجب ناشناخته ماندن ابعاد دیگر آن از جمله ابعاد علمی آن شده است؛ اما واقعیت این است که مجموعه ابعاد گوناگون، شخصیت امام را ساخته است و آن امام که دارای ابعاد مختلف است، خط امام واقعی را، به عنوان پایه و اساس جمهوری اسلامی، تشکیل می دهد.

یادگار امام در ادامه سخنان خود در خصوص نسبت میان امام و قرآن، بررسی روش تفسیری امام، تأثیر قرآن در اندیشه سیاسی، اجتماعی، فقهی و کلامی امام و نقش ایشان در خارج کردن قرآن از مهجوریت را از موضوعات مهم در این بحث ذکر کرد و گفت: بعضی ها می گویند آنچه نظام فکری شیعه را شکل می دهد آمیخته ای از قرآن، برهان و عرفان است. البته تا پیش از صدر المتألهین عرفا، فلاسفه و متکلمین هر کدام مسیر جداگانه ای را می رفتند و صدرا سر این سه جریان را به یک بالین گذاشت؛ امام یکی از شارحین این مکتب و از بزرگترین صدرائیان است.

وی در خصوص نقش امام در خارج ساختن قرآن از مهجوریت گفت: منظور من از این بحث صرفا احیاء تفکر دینی و ورود دین به جامعه نیست؛ بلکه منظور این است که باید ببینیم خود کتاب قرآن قبل و بعد از انقلاب چقدر مورد توجه بوده است؟ و دیگر اینکه روح قرآن در اثر حرکت امام، چقدر وارد جامعه و جهان امروز شده است.

سید حسن خمینی با بیان این توصیه که بسیار باید مراقب بود گرفتار دام کنگره سازی و مقاله سازی نشویم، افزود: تأثیر برگزاری یک کنگره می تواند شکل گرفتن یک سوال در ذهن مخاطب باشد تا او در آینده به دنبال یافتن پاسخ آن برود.

در ابتدای این برنامه حجج اسلام محمدرضا حشمتی(معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد)، محمدعلی خسروی، نوراللهیان و آیت الله عباسعلی روحانی( دبیر علمی همایش) گزارش هایی را از سیر برگزاری همایش در بخش های داخلی و بین امللی و جذب مقالات ارائه کردند.

تاکنون 600 مقاله به دبیرخانه این همایش رسیده است که حدود 50 مورد آن انتخاب شده است.

همچنین در این همایش از مقالات محققان خارجی از کشورهای مختلف استفاده می شود.

همایش بین المللی قرآن در سیره و اندیشه امام خمینی توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت چندین وزارتخانه و دستگاه کشوری برگزار می شود.

 

برای مشاهده فیلم مراسم می‌توانید روی تصویر زیر کلیک نمائید.

 

در ادامه بخشی از تصاویر این مراسم مشاهده می‌گردد.

برای مشاهده تصاویر بیشتر می‌توانید به پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران مراجعه نمائید.تاریخ و زمان انتشار: پنج شنبه 23 مهر 1394
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/n104550/