صفحه نخست | اخبار و رویدادها
یادداشت اینستاگرامی سید حسن خمینی به مناسبت هفته دفاع مقدس؛ جنگ زیبا نیست، جهاد زیباست

یادگار گرامی امام با اشاره به زیبایی فرهنگ دوران دفاع مقدس نوشت: براى آنکه آن حس و حال را در خود زنده کنیم الزاماً لازم نیست به جنگ هاى ظاهرى برگردیم بلکه مى توانیم در جنگ با شیطان درونمان هم همان فضا را بازسازى کنیم. کافى است به جنگ نفس امّاره خود برویم.


 

سید حسن خمینی(نفر اول از سمت راست)

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی با انتشار عکسی از حضور خود در جبهه در تابستان سال 1364، نوشت:

هفته دفاع مقدس که مى شود ناخودآگاه یاد نوجوانى ام مى افتم. بگذارید بى پرده بگویم که جنگ فى حد نفسه تلخ است و هیچ لطفى ندارد ولى گاه باعث حالتى مى شود و شرایطى را در روح و جان آدمیان حاکم مى سازد که انسان را ارزشمند مى کند و تلخى هاى جنگ را بر مى گیرد تا جاییکه حتى خاطره اش هم حلاوت دارد. به قول مولوى، از قضا سرکنگبین صفرا فزود.

دفاع مقدس از این دست ستیزها بود. فکر مى کنم همه کسانى که مستقیماً آن شرایط را لمس کرده اند بر این نکته گواه هستند. در سال هاى پس از جنگ، خیلى تلاش ها صورت گرفت و کتاب ها و فیلم ها ساخته شد تا براى مخاطب، آن حس و حال بازسازى شود، زحمت ها کشیده شد تا آن محیط فقط بازگویى نشود بلکه شاید بتوان امروزیان را به آن فضا وارد کرد.

من به عنوان کسى که نوجوانى خود را با آن حال و هوا آمیخته است، خیلى راحت، شور و شوق کسانى را که دل در گرو آن روزگار دارند درک مى کنم. اما فراموش نکنیم که زیبایى آن روزها مربوط به بعد نظامى و تیر و ترکشش نبود، بلکه وابسته به همان فرهنگى بود که دفاع مقدس با خود به ارمغان آورد؛ مربوط به همان حس و حال بود، مربوط به نوع نگاه غیر زمینى و اندیشه ى آسمانى بود. براى آنکه آن حس و حال را در خود زنده کنیم الزاماً لازم نیست به جنگ هاى ظاهرى برگردیم بلکه مى توانیم در جنگ با شیطان درونمان هم همان فضا را بازسازى کنیم. کافى است به جنگ نفس امّاره خود برویم.

جنگ زیبا نیست  جهاد زیباست. و آنچه این تلخى ناگوار را از عسل شیرین تر مى کند همین مجاهده انسانى است و جهاد با نفس چنان که رسول گرامى اسلام (ص) فرموده اند بزرگ تر و مهم تر است. در جهاد آنچه مهم نیست «من» است و زیبایى جهاد از همین نکته ریشه مى گیرد. در جنگ، ما تنها وقتى پیروز مى شویم که غلبه یافته باشیم. ولى در جهاد شکست راه ندارد چون «غلبه ى من» مطرح نیست. در جهاد، شما دوستدار همه هستید. حتى نسبت به آنها که در مقابل شما ایستاده اند بغض ندارید. آنها را مخلوق پروردگار مى دانید که بیمار شده اند. در جهاد، آدمى عاشق مى شود ، عاشق همان حس و حال ، همان نبودن و ندیدن و نخواستنِ "من". و چنین است که جنگ از جهاد متمایز مى شود و زیبایى ها از همین جا رخ مى نمایاند.

عارف همیشه عاشق است. عاشق همان حس و حال.یاد همه شهیدان مان را گرامى مى دارم و از خداى متعال براى جانبازان و ایثارگران و خانواده هاى عزیز آنها صحت و سلامت مسئلت دارم.

تاریخ و زمان انتشار: شنبه 3 مهر 1395
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/n144639/