صفحه نخست | اخبار و رویدادها
با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی در حرم امام خمینی برگزار شد

مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی در حرم مطهر امام خمینی برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، در این مراسم که با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی و اعضای بیت امام خمینی، مسئولان، روحانیون و اقشار مختلف مردم برگزار شد، مداحان اهل بیت به مرثیه سرایی پرداختند. همچنین دسته های عزاداری مهاجران کشور افغانستان نیز که در این مراسم حضور یافته بودند، در عزای سرور و سالار شهیدان(ع) به سوگواری پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر اکبر حمیدزاده سخنران این مراسم بود که اظهار کرد: امام خمینی بزرگمردی است که نهضت او با نام و یاد حسین(ع) آغاز شد و از شهدای کربلا الهام گرفت و آرمان مقدس توحیدی خویش را در بستر انقلاب شکوهنمدش به مراحل عالی رساند و حضور در این مکان، ادب و احترام به ایشان نیز هست. وی افزود: امام توانست نسخه ای از عاشورا را در عصر خویش به بشریت ارائه دهد که الهام بخش باشد. حمیدزاده امام را شاگردی ممتاز برای امام حسین(ع) خواند و تصریح کرد: تا وقتی دنیا پاربرجاست هرکسی که در فضای معطر دین باورانه ای نفس می کشد به اعتبار انگیزه های مقدسی که امام در انقلاب حسینی خویش داشت، باید به مقام و منزلت و شخصیت این بزرگمرد به دیده ادب و احترام بنگرد و کسانی هم که از رهگذر انقلاب به موقعیت هایی رسیده و فرصت برای خدمت به دست آورده اند بدیهی است که بیش از سایر شهروندان باید حق شناسانه از حریم حرمت روح الله دفاع کنند.

این خطیب دینی با اشاره به جایگاه امامت از منظر متکلمین شیعه به عنوان تداوم نبوت، گفت: وقتی سخن از حسین(ع) به میان می آید، سخن از امامت است و همان منطقی مطرح می سود که منطق رسالت مطرح کرده است. حمیدزاده در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه هیچ کس با مصادیق امامت در شیعه یعنی خاندان پیامبر(ص) قابل قیاس نیست، یادآور شد: آنها سکاندار هدابت امت اسلامی و واسطه های فیض حضرت حق و مظهریت اسماء الحسنی پروردگار هستند؛ آنها ملاک اعتدال و حرکت در صراط مستفیم حق هستند و امام راحل از آبشخور همین اندیشه تغذیه کرده و بر اساس همین باور به نسبت امامت حرکت کرده است. ایشان در مقام انجام وظیفه در گستره جامعه توحیدی توانست در دل و جان امت اسلامی نفوذ کند و عشق نسبت به حق و حق مداری را در راستای رهبری خویش برانگیزد و به همبن دلیل تا وقتی حق و حقیقت و عشق ورزی به حق وجود دارد روح خدا بر عرش دل حق باوران سرفرازانه ایستاده است.

وی افزود: امام حسین(ع) با قطره قطره خون خویش چنان طوفانی در جهان ایجاد کرد که امواج آن همچنین در حال کوبیدن بنیان های باطل است. این خطیب دینی با اساره به اتمام حجت اباعبدالله(ع) با یاران خیوش در شب عاشورا، اظهار کرد: ایشان با یاران خویش اتمام حجت کرد زیرا در منطق امامت فریب نیست، هدف وسیله را توجیه نمی کند و اساس حاکمیت گسترانه بر شانه ظلم پا نمی گیرد و امانت زعامت امت تضییع نمی شود. لذا از مدینه تا مکه و از مکه تا کوفه ایشان روشنگری می کنند تا مبادا در طول تاریخ کسی ادعا کند حسین(ع) یاران خویش را ناآگاه نگه داشت یا کسی از یاران ادعا کند من ندانسته در موج خون گرفتار آمدم.

وی با بیان اینکه به تعبیر امام راحل سیدالشهداء(ع) نیارمند اشک عزاداران نیست، گفت: گریه برای اباعبدالله(ع) در راستای شست و شوی زنگار از دل کسانی است که عرض ادب به این آستان می کنند. اگر ذکر مصیبت و روضه سفارش شده است و ائمه(ع) نیز بر آن تأکید داشته اند، برای این است که وقتی انسان در فضای شخصیتی امام معصوم قرار می گیرد و دل و جان خوش را به محبت او معطر می سازد و با قطرات اشک بر رقّت جان خویش می افزاید آمادگی او برای حق پذیری تقویت می شود. روضه، ذکر مصیبت و گرامیداشت محرم و صفر برای این است که جان انسان ها برای پذیرش کلام و منطق حق آماده شود و منطق خویش را توسعه داده و عیار دین داری خود را بالا ببرند.

حمید زاده همچنین افزود: با وجود این همه جلسات، هیات ها و موج جمعیت حتی در فضای ورزشگاه آزادی که تنگ نظران نمی توانستند سوگواران امام حسین(ع) را در عرصه ورزش ببینند که اینگونه عاشقانه به اباعبدالله عرض ارادت می شود، در ایام محرم چقدر به قرآن توجه می شود؟ چقدر ختم قرآن و تفسیر صورت می گیرد؟ باید از ظرفیت عزاداری های محرم و صفر برای تبیین هدف نبوت استفاده شود و آیات قرآن در دل و جان عزاداران بنشیند؛ همانگونه که اباعبدالله(ع) در شب عاشورا خدا را بابت نعمت قرآن، نبوت و تفقه در دین شکر گزاری کردند.

گزارش تصویری این مراسم:  http://jamaran.ir/PhotoNews-gid_137897-id_146381.aspx

تاریخ و زمان انتشار: چهار شنبه 21 مهر 1395
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/n146380/