صفحه نخست | اخبار و رویدادها
برگزیدگان شانزدهمین دوره جایزه کتاب فصل
دبیرخانه شانزدهمین دوره جایزه کتاب فصل برگزیدگان این دوره را اعلام کرده است:

برگزیدگان:
۱٫ کلیات
نسخ خطی/ فهرست‌واره دست‌نوشت‌های ایران، به‌کوشش مصطفی درایتی.
۲٫ دین
الف) فقه و اصول/ حقوق قراردادها در فقه امامیه، تألیف سیدمصطفی محقق داماد، جلیل قنواتی، سیدحسن وحدتی شبیری و ابراهیم عبدی پورفر.
ب) کلام / تألیف/ فرهنگ جامع فرق اسلامی: بر پایه دست‌نوشته‌های مرحوم آیت‌الله سیدمهدی روحانی، تألیف سیدحسن خمینی.
ترجمه/ دو اثر به طور مشترک انتخاب شدند: اقتدا به محمد (ص): بازاندیشی اسلام در جهان معاصر، تألیف کارل ارنست، ترجمه حسن نورائی بیدخت. /اقتدا به محمد (ص): نگرشی نو به اسلام در جهان معاصر، تألیف کارل ارنست، ترجمه قاسم کاکایی.
۳٫ علوم اجتماعی
الف) حقوق / آیین‌های تصمیم‌گیری در حقوق اداری، تألیف گروه نویسندگان
ب) علوم نظامی/ دو اثر زیر به‌طور مشترک انتخاب شدند: مهران در تحولات جنگ ایران و عراق، تألیف مهدی حاجی خداوردی ‌خان تاریخ بیست‌ساله پاسداری از انقلاب اسلامی در غرب کشور: ۲۲ روز حماسه و ایثار در سنندج، تألیف مجید نداف.
ج) محیط زیست/ آمایش سرزمین‌ و برنامه‌ریزی محیطی در جنوب شرق ایران، تألیف عیسی ابراهیم‌زاده.
۴٫ علوم خالص
زیست‌شناسی / فرهنگ جامع میکروبیولوژی و بیولوژی مولکولی، تألیف پل سینگلتون، ترجمه محمدکریم عمادزاده و عظیم اکبرزاده.
۵٫ علوم کاربردی
الف) پزشکی / نوروبیولوژی گلیا، تألیف آلکسی ورخراتسکی و آرتور بات، ترجمه محمدتقی جغتایی و حسین مصطفوی.
۶٫ هنر
الف) هنرهای تجسمی/ نگارگری ایران: پژوهشی در تاریخ نقاشی و نگارگری ایران، تألیف یعقوب آژند.
ب) هنرهای نمایشی
تصحیح / تشنه در میقاتگه: متن و متن‌شناسی تعزیه (مجموعه لیتن)، تصحیح و تحلیل: حسین اسماعیلی.
۷٫ ادبیات
الف) شعر معاصر /حق السکوت: مجموعه غزل، سروده محمدمهدی سیار.
ب) متون قدیم / عرفات العاشقین و عرصات العارفین، تألیف تقی‌الدین محمد اوحدی حسینی دقاقی بلیانی اصفهانی، تصحیح ذبیح‌الله صاحبکاری و آمنه فخر احمد.
ج) ادبیات عربی / اگر باران نیستی نازنین درخت باش، سروده محمود درویش، ترجمه موسی اسوار.
۸٫ تاریخ
تألیف/ دو اثر زیر به‌طور مشترک انتخاب شدند: سرگذشت بازار بزرگ تهران، بازارها و بازارچه‌های پیرامونی آن در دویست سال اخیر، پژوهش گروهی بنیاد ایران‌شناسی، طرح، مقدمه، بررسی و تدوین نهایی: حسن حبیبی. / نبرد سمیرم، تألیف کاوه بیات
۹٫ کودک و نوجوان
الف) داستان ترجمه / گروه کودک/ سفر جادویی پنج خواهر، نوشته مارگارت ماهی، ترجمه پروین علی‌پور. گروه نوجوان / در جست‌وجوی آبی‌ها، نوشته لوئیس لوری، ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی.
ب) علوم و فنون / پستانداران ایران، ج اول: گربه‌سانان، تألیف علی گلشن

همچنین اسامی آثار شایسته تقدیر شانزدهمین جایزه کتاب فصل به این شرح اعلام شده است:
شایستگان تقدیر
۱٫ فلسفه و روان‌شناسی
الف) فلسفه اسلامی ـ ابوحیان توحیدی و تفکر عقلانی و انسانی در قرن چهارم هجری، تألیف حمیدرضا شریعتمداری
ب) فلسفه غرب ـ حیث التفاتی و حقیقت علم در پدیدارشناسی هوسرل و فلسفه اسلامی، تألیف سیدمحمدتقی شاکری
۲٫ دین
الف) علوم قرآنی
دو اثر زیر به‌طور مشترک انتخاب شدند:
ـ لب اللباب، تألیف قطب‌الدین راوندی، تحقیق سیدحسین جعفری زنجانی
ـ ناسخ القرآن و منسوخه و محکمه و متشابهه، تألیف ابوالقاسم سعدبن عبدالله اشعری قمی، تحقیق عامر شوهانی زبیدی
ب) حدیث تألیف
ـ موسوعه حدیث الثقلین، تألیف مرکز الابحاث العقائدیه، قم: مرکز الابحاث العقائدیه.
ج) فقه و اصول
ـ آثار جنگ از دیدگاه فقه اسلامی، وهبه الزحیلی، ترجمة عبدالحسین بینش
د) عرفان تألیف دو اثر زیر به‌طور مشترک انتخاب شدند:
ـ آینه‌های نیستی: الهیات سلبی در آثار مولانا و مایستر اکهارت، تألیف اشکان بحرانی
ـ عرفان در منظر وحی و برهان: شرح کتاب مصباح الهدایه امام خمینی (ره)، تألیف حسن ممدوحی
ترجمه
دو اثر زیر به‌طور مشترک انتخاب شدند:
ـ معبد و مکاشفه، تألیف هانری کربن، ترجمه انشاءالله رحمتی
ـ واقع‌انگاری رنگ‌ها و علم میزان، ترجمه انشاءالله رحمتی تصحیح
ـ کشف الوجوه الغر لمعانی نظم الدر، تألیف عزالدین محمود کاشانی، تصحیح و تحقیق محمد بهجت
هـ) سیره
ـ تاریخ الأئمه (ع) و وفیاتهم، تألیف ابن خشاب بغدادی، پژوهش و تحقیق: ثامر کاظم الخفاجی
۳٫ علوم اجتماعی
الف) علوم اجتماعی تألیف دو اثر زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
ـ معناکاوی: به سوی نشانه‌شناختی اجتماعی، تألیف فرهاد ساسانی ـ جماعت‌گرایی و برنامه‌های جماعت‌محور، تألیف سعید مدنی قهفرخی ترجمه دو اثر زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
ـ مقاله‌هایی درباره جامعه‌شناسی شناخت، تألیف کارل مانهایم، ترجمه فریبرز مجیدی ـ جنبش‌های اجتماعی (۱۷۶۸ ـ ۲۰۰۴)، تألیف چارلز تیلی، ترجمه علی مرشدی‌زاد
ب) علوم سیاسی
ـ مطالعات انتقادی استعمار مجازی آمریکا: قدرت نرم و امپراتوری‌های مجازی، تألیف سیدسعیدرضا عاملی
ج) اقتصاد ـ دکترین شوک: ظهور سرمایه‌داری فاجعه، تألیف نائومی کلاین، ترجمه مهرداد شهابی و میرمحمود نبوی
د) حقوق ـ جرم و اینترنت، تألیف یونی جوکز و همکاران، ترجمه رسول نجار
هـ) علوم نظامی ـ برنده جنگ‌های نفت کیست؟، تألیف اندی استرن، ترجمه آناهیتا معتضدراد
و) محیط زیست
ـ مقدمه‌ای بر اقتصاد اکولوژیکی، تألیف مایکل کامان و زیگرید استاگل، ترجمه اسماعیل صالحی، فرزام پوراصغر سنگاچین و علی حبیبی
۴٫ زبان گویش‌های محلی
ـ گویش بختیاری کوهرنگ، تألیف اسفندیار طاهری
۵٫ علوم خالص
الف) فیزیک
تألیف
ـ مروری بر مبانی مکانیک کلاسیک، تألیف محمدرضا سرکرده‌ای
ترجمه
ـ مکانیک کوانتومی: مفاهیم و کاربردها، تألیف نورالدین زتیلی، ترجمة مسهر باقری و نیما یوسفی
ب) هیأت و نجوم
ـ دنیاهای یخی منظومه شمسی، تألیف پت داسچ،
ترجمه صمد غلامی و مریم کشاورزی شیرازی
۶٫ علوم کاربردی
الف) پزشکی
ـ مراقبت‌های ویژه در بیماری‌های نوزادان و کودکان، تألیف دکتر احمدشاه فرهت و جمعی از استادان
ب) دامپزشکی
ـ گیاهان دارویی در دامپزشکی، تألیف مائیسی ایساکوویچ رابینوویچ، ترجمة علی نام‌آور
ج) مکانیک
ـ پرواز هواپیما، تألیف آر. اچ. برناد و دی. آر. فیلپات، ترجمة محمود پسندیده‌فرد و مهدی واعظی
د) مهندسی مواد و معدن
ـ آشنایی با چدن نشکن آستمپر (ADI)، تألیف امیر صدیق‌زاده بنام
هـ) مهندسی برق
ـ ارزیابی ریسک در سیستم‌های قدرت: الگوها، روش‌ها و کاربردها، تألیف ون یوان لی، ترجمة محمود فتوحی فیروزآباد، داوود فرخزاد و صابر نوری‌زاده
و) مهندسی عمران
ـ کتاب جامع روسازی‌های بتنی: اجزاء، عملکرد و طرح اختلاط، تألیف ابوالفضل حسنی، بابک حسین‌زاد فخیم و علیرضا آقاسلطان
ز) مهندسی شیمی
تألیف ـ درآمدی بر طراحی رآکتورهای کاتالیستی، تألیف مرتضی سهراب
ترجمه
ـ پدیده‌های انتقال، تألیف گروه نویسندگان، ترجمه محمدرضا افضلی
ح) کشاورزی
ـ مقدمه‌ای بر کشاورزی پایدار، تألیف محمد قربانی، سعید یزدانی و هدی زارع میرک‌آباد
۷٫ هنر
الف) هنرهای نمایشی
ترجمه
ـ آموزش و پرورش بازیگر در قرن بیستم، گروه نویسندگان، ترجمه داود دانشور، منصور براهیمی و مجید اخگر
ب) معماری
تألیف دو اثر زیر به‌طور مشترک انتخاب شدند:
ـ بازآفرینی شهرها میراثی برای آینده، تألیف پیروز حناچی و محمدجواد مهدوی‌نژاد
ـ طراحی ساختمان‌های بتنی، تألیف محمود گلابچی
ترجمه
ـ رساله معماریه: متنی از سده یازدهم هجری، تألیف جعفر افندی، ترجمه مهرداد قیومی بیدهندی
ج) نمایشنامه
ـ زندگی زیر سبیل گربه‌ها، نوشته مهدی پوررضائیان، تهران: کتاب نیستان، ۱۳۸۹٫
۸٫ ادبیات
الف) نثر معاصر
ـ ایراندخت، نوشته بهنام ناصح، تهران: نشر آموت، ۱۳۸۹٫
ب) ادبیات زبان‌های دیگر
ـ محله گم‌شده، نوشته پاتریک مودیانو، ترجمة اصغر نوری، تهران: نشر افراز، ۱۳۸۹٫
۹٫ تاریخ و جغرافیا
الف) تاریخ ـ جنگ و صلح در ایران دورة قاجار و پیامدهای آن در گذشته و اکنون، تألیف گروه نویسندگان، ترجمه حسن افشار، تهران: نشر مرکز، ۱۳۸۹٫
ب) جغرافیا
ـ فرهنگ مفاهیم و اصطلاحات برنامه‌ریزی و توسعه روستایی، تألیف محمدرضا رضوانی، ولی‌الله نظری و محمدامین خراسانی
۱۰٫ کودک و نوجوان
الف) داستان تألیفی
ـ صوفی و چراغ جادو، نوشته ابراهیم حسن‌بیگی
ب) دین به‌طور مشترک دو اثر انتخاب شدند:
ـ کارهای خوب امروز، تألیف محدثه رضایی
ـ خدا و قصه‌هایش، تألیف غلامرضا حیدری
ج) کلیات
ـ رنگین‌کمان پژوهش، تألیف لیلا سلیقه‌دار، مرتضی مجدفر و ابراهیم اصلانی
تاریخ و زمان انتشار: چهار شنبه 1 تیر 1390
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران
آدرس: http://www.jamaran.ir/fa/NewsContent-id_18117.aspx