صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سید حسن خمینی در جمع جمعیت جوانان سازمان هلال احمر؛ جوانان ظلم ستیزی و آرمان خواهی را از خود دور نکنند/ روحیه امام، روحیه ای جوانانه بود

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، در جمع جمعیت جوانان سازمان هلال احمر امام را از جوانان زمان خود دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی، در دیدار خود با جمعیت جوانان سازمان هلال احمر که در حسینیه جماران انجام گرفت، با اشاره به این اصطلاح عرفی که جوانی را به دل جوان نسبت می‌دهد، گفت: اگر معنای درستی از جوان ارائه دهیم باید بپذیریم که انصافا امام یکی از جوانان عصر خود بود.

وی افزود: جوان، نسبت به اطراف خود بی تفاوت نیست و به تعبیری آرمانخواه است نه محافظه کار. یعنی نسبت به زشتی ها و پلشتی هایی که در اطراف او می گذرد با حساسیت رفتار می کند. این درحالی است که افراد پا به سن گذاشته این موارد را واقعیت می دانند و می گویند تا بوده همین بوده است.

یادگار گرامی امام گفت: نگاه آرمانی موجود در جوان، در افرادی که درگیر زندگی شده اند، کمتر به چشم می خورد. پا به سن گذاشته ها معمولا توجیهات خوبی هم برای کار خود بیان می کنند، اما جوان ها به حکم جوانی قصد تغییر دنیا را دارند. قصد دارند دنیا را آنگونه که می خواهند بسازند نه اینکه آنگونه که هست ببینند.

سید حسن خمینی تاکید کرد: اگر این را به عنوان یکی از وجوه ممیزه جوانی بدانیم، امام یکی از جوانان عصر خود است.

وی اضافه کرد: اصل قیام امام در 63 سالگی ایشان آغاز می شود. مردم، به خصوص روحانیون، در این سن و سال حوصله تغییر اجتماعی را ندارند. حتی حوصله تغییر محیط شخصی زندگی خود را هم ندارند. پا به سن گذاشته ها، به شرایط عادت می کنند، قصد تغییر ندارند. اما یک جوان وقتی احساس وظیفه می کند قیام می کند. افراد مسن تر به نوعی از هر ستیزه ای دوری می جویند اما می بینید وقتی دشمن به ایران حمله می کند امام همچون یک فرمانده جوان از کشور دفاع می کند.

یادگار امام همچنین گفت: البته جوانی معایبی هم دارد. آنچه در عرف می گویند آنچه جوان در آینه نمی بیند پیر در خشت خام می بیند فی الجمله واقعیت دارد.

وی نتیجه گرفت: امروز هم، جوانان باید اولا خود را بشناسند و ثانیا ظلم ستیزی و آرمان خواهی را از خود دور نکنند. دوری جستن از ظلم ستیزی دوری جستن از جوانی است.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، با اشاره به اینکه جوان باید درکنار ظلم ستیزی، عقلانیت خود را نیز بارور کند، به مساله مهم دیگری در میان نسل جوان اشاره کرد و آن گسست نسلی بود.

وی در این خصوص گفت: گسست نسلی این است که نسل فعلی نسل قبلی را از اساس قبول نداشته باشد، نه اینکه صرفا اشتباهی را به آن نسبت دهد. اگر نسل بعدی از اشتباه نسل پیشین خود درس آموزی کند در واقع از کمک او بهره مند شده است. انسان ها همه آماج اشتباهات اند، اما نباید آنها را متهم به نیت غیرصالح کنیم.

سید حسن خمینی در آخر تاکید کرد: جوان و جوانی باید ظرفیت لازم برای خدمت و فعالیت را در ما فراهم کند اما در عین حال باید از تجارب گذشتگان و کارهایی که درانجام آن موفق بودند یا شکست خوردند درس بگیریم.

یادگار امام این دیدار را با دعا برای امام و شهدا و آرزوی توفیق برای حضار پایان داد.

فيلم ديدار بالا را مي توانيد در لينك زير مشاهده كنيد:


http://jamaran.ir/fa/VideoNews-id_27005.aspx

 

تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 12 خرداد 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_26948.aspx