صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در همایش «نیم قرن بیداری اسلامی در پرتو مکتب نبوی»؛ پیام امام خمینی برای تمام جهان و اعصار بازگشت اخلاق و معنویت به زندگی است

یادگار امام تأکید کرد: پیام انقلاب اسلامی پیام بازگشت به خدا و معنویت بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی شب گذشته در جمع میهمانان خارجی "همایش نیم قرن بیداری در پرتو مکتب نبوی" به مناسبت پنجاهمین سالگرد نهضت امام خمینی که در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، اظهار داشت: لازم می دانم اشاره کنم که انقلاب بزرگ ملت ایران و انقلاب اسلامی امام خمینی، یک انقلاب بر مدار اخلاق اسلامی بود؛ گمشده بشریت در دوران معاصر معنویت است و بشر از دوران صنعتی شدن تلاش زیادی کرد تا جامعه موعود خود را بسازد و هر چه جلوتر رفت به سبب آنکه از یک نقطه کلیدی و نقطه بنیادین جدا شد نه تنها یافته هایش بیشتر نشد بلکه بر مشکلاتش افزوده شد.

وی افزود : اینکه با یک دستور، بمب اتم بر فراز شهری منفجر می شود حتی در دوران سلطنتهای بزرگ تاریخ هم سابقه نداشته است، اینکه کسی عهد کند دنیا را با نژاد برتر بسازد و در طول کمتر از چند سال 20 میلیون نفر را به کام مرگ بفرستد، نتیجه دنیای مدرن است. در واقع انسان برای پیشرفت تلاش کرد، اما جهان را چند پاره و چند قطبی کرد.

سیدحسن خمینی یادآور شد: در طول تاریخ در هیچ زمانی به اندازه قرن بیستم انسان کشته نداده است؛ همه این حوادث ناگوار در آستانه انقلاب اسلامی ایران فراگیر بود. اما انقلاب و پیام امام بازگشت به آن گمشده ای بود که اگر در کنار گوهر علم قرارمی گرفت می توانست دنیا را متحول کند که آن پیام، بازگشت به خدا و معنویت بود؛ خدایی که امثال نیچه می گفتند مرده است و هابز و ماکیاولی آن را رد می کردند. قرار شد این انقلاب بیاید انسانها را کمک کند و بگوید خدا در حیات انسان نقش اساسی دارد.

وی افزود: عرفان، رسیدن به خدا را بزرگترین سعادت می داند، اما انسان‌ها در دوران معاصر به خونریزی و پاره کردن جگر یکدیگر رسیدند ولی در این میان انقلاب اسلامی ایران تلاش موفقی برای بازگرداندن خدا، معنویت و اخلاق به حوزه علم و و زندگی به خرج داده‌است. تلاش برای این که علم و حیات انسان و تکنولوژی او، با انسانیت و تلاش انسان برای درک قدرت ماورای خودش پیوند بخورد.

یادگار امام تصریح کرد: پیام امام خمینی برای تمام جهان و اعصار بازگشت اخلاق و معنویت به زندگی است  و ما خوشحالیم که پیام رسان دین و اخلاق بودیم و ان‌شاءالله اکنون هم هستیم. مردم ایران خوشحال هستند اگر دین را در مقیاسی هر چند کوچک به دوستان خود و مردم جهان رسانده باشند. آنچه در جهان امروز مشاهده می شود نتیجه صدایی است که سی و چهار سال پیش توسط مردی از سلاله پیامبر اکرم(ص) طنین انداز شده بود.

سیدحسن خمینی با اشاره به از بین رفتن اخلاق در جهان امروز یادآور شد: مردم ایران آمدند تا جهان را با این اصل فراموش شده آشنا کنند و آشتی دهند. لذا امروز در همه جای جهان صدای خدا محوری به گوش می رسد و اگر امروز در عصر بیداری هستیم -هرچند کسانی آن را انکار کنند- نتیجه همان  موج نخست است.

وی در پایان برای میهمانان خارجی مراسم بزرگداشت امام آرزو کرد تا حضور در ایران برایشان به یادماندنی باشد و از مرحوم علامه سید محمد حسین فضل الله (عالم فقید لبنانی) که فرزند وی در مراسم حضور داشت، تقدیر کرد و یاد او را گرامی داشت.


تاریخ و زمان انتشار: دو شنبه 13 خرداد 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_26981.aspx