صفحه نخست | اخبار و رویدادها
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در جمع آتش نشانان: آتش نشان اصلی خود خداوند است

یادگار امام گفت: عذاب باطن این است که آتش درون یکایک ما باشد و درون‌مان دوزخی داشته باشیم و از حسد بسوزیم، از کینه آتش بگیریم، به گناه آلوده شویم. والبته این آتش را انبیاء خاموش می کنند.

به گزارش جماران، حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی که در دیدار با معاونین، فرماندهان و کارکنان سازمان آتش نشانی شهر تهران به مناسبت روز آتش نشان در حرم امام خمینی سخن می‌گفت، با قرائت این آیه سوره لقمان که می‌فرماید: «أَلَمْ تَرَوْا أَنَّ اللَّهَ سَخَّرَ لَکُم مَّا فِی السَّمَاوَاتِ وَ مَا فِی الأَرْضِ وَ أَسْبَغَ عَلَیْکُمْ نِعَمَهُ ظَاهِرَةً وَ بَاطِنَةً» (آیا ندیدید که خداوند آسمان‌ها و زمین را برای شما به تسخیر درآورد و نعمت‌های فراوان ظاهر و باطن به شما ارزانی داشت؟) اظهار داشت: یکی از نعمت‌های خداوند فرو فرستادن انبیاء است. انبیاء عظام به لطف الهی آمدند تا انسان‌ها را از تباهی نجات دهند و به یک نگاه می‌توان گفت همه انبیاء آتش‌نشان هستند؛ آنها آمده‌اند تا آتش قهر الهی را بنشانند. وجود انبیاء در حقیقت برای این است که انسان‌ها را از آتش جهنم نجات دهد. یکایک این اولیاء بزرگوار خداوند آتش نشانند: تو لحظه‌ای ننشستی که آتشی بنشانی.

وی افزود: با نگاه وسیع‌تر می‌توان گفت آتش‌نشان اصلی خود خداوند است؛ اول کسی که آتش را نشانده است، خود خداوند است در داستان ابراهیم (ع). وقتی ابراهیم را به آتش نشاندند فرمانی الهی آمد که ای آتش! برد و سلام بر ابراهیم باش! یعنی به جنگ ابراهیم نرو! وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم انگار همان‌طور که خدا نعمت‌های ظاهری و باطنی را به تسخیر ما درآورده است، این نعمت ها در مقابل عذاب‌های خداوند است. عذاب باطن این است که آتش درون یکایک ما باشد و درون‌مان دوزخ داشته باشیم؛ از حسد بسوزیم، از کینه آتش بگیریم، به گناه آلوده شویم و این آتش را انبیاء خاموش می‌کنند. در مورد عذاب ظاهری هم که آتش است، خداوند اولین کسی است که بر ابراهیم(ع) آن را تبدیل به برد و سلام کرده است و به نوعی این وظیفه بر دوش شما قرار گرفته است که آن را از همنوعان، هموطنان و هم کیشان‌تان دور کنید. لذا شغل آتش نشانی در اصل شغل خداوند است و اگر همه شغل‌ها را نگاه کنیم، تنها یکی دو مورد از آنهاست که خداوند به خود نسبت داده است.

یادگار امام با یادآوری اینکه وقتی ابراهیم را می‌خواستند آتش بزنند هیزم آوردند، اما خاموش شد، ادامه داد: لطف خداوند تعلق گرفت و آتش بر ابراهیم (ع) سرد شد. این نعمت‌های ظاهر و باطن را اگر مراقب نباشیم و آن‌ها را در دست نگیریم و به لطف خداوند تمسک نجوییم به فرموده قرآن -در ادامه همان آیه- نتیجه‌ این می‌شود که « وَ مِنَ النَّاسِ مَن یُجَادِلُ فِی‌اللَّهِ بِغَیْرِ عِلْمٍ وَ لا هُدًى وَ لا کِتَابٍ مُّنِیرٍ»؛ یعنی ممکن است با خداوند به مجادله برخیزد که خودش هم نمی‌داند چه کاری با خداوندش که اصل وجودش از اوست، می‌کند.

وی گفت: روز آتش‌نشانان بهانه‌ای است تا یاد این کار بزرگ، زحمت طاق‌فرسا و ایثار بسیار ارزشمند را همه با هم گرامی بداریم و از خداوند بخواهیم آن آتشی که در جان و ایمان ماست را خاموش کند و هم شما آن آتشی که در جای جای کشور ممکن است شکل بگیرد را خاموش کنید. کاری که دوستان ما در آتش‌نشانی می‌کنند کاری بسیار مهم است.

سید حسن خمینی یادآور شد: سال‌های قبل هم در جمع دوستان عرض کردم کمک به کسانی که مستأصل شده‌اند نزد خداوند اجر و قرب فراوانی دارد و آن را قدر بدانید. اما این را ضمیمه به امری کنید که لحظه لحظه عمرتان خاموش کردن آن آتش درون هم باشد؛ آن را به قصد قربت ضمیمه کنید و همه ما باید برای خدا کار کنیم.

پیش از سخنان یادگار امام، دکتر سید رضا خوش زاد رئیس سازمان آتش نشانی شهر تهران گزارشی از ایجاد ده ایستگاه جدید آتش نشانی در شهر تهران خبر داد و گفت: ده ایستگاه جدید آماده است تا در یکسال آینده افتتاح شود و آمادگی حرفه‌ای و جسمانی در شهر تهران امروز کاملا وجود دارد. وی افزود: آبان ماه امسال بزرگترین مرکز آموزش آتش‌نشانان در تهران افتتاح می‌شود که بزرگترین مرکز در خاورمیانه است.

خوش‌زاد گفت: میانگین زمان حضور آتش‌نشانان در محل حادثه 4 دقیقه و 26 ثانیه است که علی‌رغم مشکلات ترافیکی و ایرادات بافت شهر تهران زمان قابل قبولی است. وی گفت: 99 درصد مردم تهران طی تماس‌ها و نظرسنجی‌ها، رضایت خود را از سازمان آتش نشانی اعلام کرده‌اند. مهمترین بحث در سازمان آتش‌نشانی، روحیه ایثارگری و شهادت‌طلبی است که شاهد آن 39 شهید این سازمان است که 22 تن از آنان در تهران هستند. شهید امید عباسی به عنوان نمونه ایثارگری در میان آتش‌نشانان، در جریان نجات یک کودک 7 ساله ماسک خود را به او اهداء کرد و به شهادت رسید. او بر اساس وصیت‌نامه‌اش تمام اعضای بدنش را تقدیم کرد و به 4 نفر انسان دیگر جان دوباره داد.


تاریخ و زمان انتشار: شنبه 6 مهر 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_32013.aspx