صفحه نخست | اخبار و رویدادها
آیت الله هاشمی رفسنجانی: حاج حسن آقا با جدّیت نمی گذراند غبار فراموشی بر آثار امام بنشیند

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به مناسبت سالروز صدور فرمان تاریخی هشت ماده‌ای امام (س)، صبح امروز در دیدار جمعی از اعضای مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی‌(س) در دفتر قم، با تأکید بر این جمله که «همه سخنان آن مرد خدا برخاسته از اخلاق انسانی و اسلامی بود»، گفت: تمام خصوصیاتی که برای انسان تالی تلو معصوم متصور است، در امام وجود داشت. به گزارش جماران، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حفظ، تدوین و انتشار آثار گفتاری و نوشتاری امام (س) را از ضرورت‌های همیشگی برای ارتقای جایگاه اسلام در جامعه دانست وگفت: مهمتر از همه، حراست عملی از تفکرات ایشان است که از زمان حضور در حوزه علمیه قم تا زعامت سیاسی و دینی جامعه، از لحاظ علم و عمل به عقاید خود، سرآمد روزگار بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با ابراز تأسف از اینکه «هرچه از خورشید وجود ایشان دورتر می‌شویم، حاجب‌ها زیاد می‌شوند و نور آن کم می‌شود»، گفت: حرف، سکوت، اشارات و عمل امام جهت خدایی داشت و صدور فرمان هشت ماده‌ای هم برخاسته از نگرانی ایشان برای تندروی‌هایی بود که بعضی‌ها به اسم انقلاب و اسلام، امنیت اجتماعی مردم را مخدوش می‌کردند. وی افزود: فرمان هشت ماده‌ای امام مترقی‌ترین متن برای حقوق شهروندی و منشور کاملی برای حکومت اسلامی است که اگر درست اجرا شود، نظام اسلامی الگوی نظام حقوق بشری خواهد شد.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یکی از ویژگی‌های رهبری امام راحل را برنامه‌ریزی برای حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن خواند و با یادآوری انحرافاتی که در انقلاب مردمی کشورهای اسلامی در طول سال‌های اخیر اتفاق افتاد، گفت: فقدان رهبری جامع الشرایط خون مردم و جوانان را در خیلی از کشورهای اسلامی هدر داد و حکومت‌ها پس از یک دوره کوتاه دوباره به دست استبداد و استعمار افتادند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اشارات تاریخی امام برای جلوگیری از میدان گرفتن افراطیون در داخل کشور و دیگر کشورهای اسلامی، گفت: حل مسایلی چون پایان جنگ 8 ساله عراق علیه ایران، بن‌بست شکنی قانون‌گذاری و تأسیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و پایان تعطیلی حج و روابط با عربستان سعودی، برخاسته از درایت سیاسی بود که هیچ کس جز ایشان نمی‌توانست حل کند. وی افزود: اهمیت بیشتر آنجاست که امام تمام این کارها را برای دوران پس از خودشان انجام داده‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر وجود بقایای فکری افراطی‌گری در همه جوامع، گفت: همین الان شاهدیم که چگونه یک عده افراطی در دنیا، به خصوص در اسرائیل و آمریکا دارند تلاش می‌کنند تا توافقات ژنو را بشکنند و دوباره تهدید، تحریم و تحقیر فضای مذاکرات را تحت الشعاع قرار دهد و همکاری‌ها به بن بست برسد. عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانشان به ابتکار مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج احمد آقا خمینی برای تأسیس مؤسسه حفظ و تنظیم و نشرآثار امام اشاره کرد و گفت: خلف صالح ایشان، حاج حسن آقا نیز با جدّیت و انتخاب همکارانی محقق و دلسوز نمی‌گذراند غبار فراموشی برآثار امام بنشیند.

وی افزود: پیشنهاد می‌کنم که فرمان هشت ماده‌ای امام را به گونه‌ای فصل‌بندی و تنظیم کنید تا در هر مناسبتی مردم و مخصوصاً جوانان که از فضای انفاس قدس ایشان استثمام نکرده‌اند، آگاه شوند که چه مرد روشن ضمیری این انقلاب را پایه‌ریزی کردند.

در آغاز این دیدار ابتدا متن کامل فرمان هشت ماده‌ای امام قرائت شد و سپس حجت الاسلام والمسلمین سیدحبیب الله موسوی، مسئول موسسه در دفتر قم، ضمن ارائه گزارش از فعالیت و برنامه‌های مؤسسه، گفت: یک همایش ملی برای تبیین کلمات و جملات آن فرمان در 24 آذر سال آینده برگزار می‌شود قبل از آن نیز دو پیش همایش داریم که یکی برگزار شد و دیگری در اسفندماه برگزار می‌شود.

وی از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای تحقیق عمیق در آثار امام و روشنگری در بعضی از ابهامات کمک خواست که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هر کاری را که بتوانم برای شناساندن بیشتر امام و آثار وجودی ایشان به مردم و تاریخ انجام دهم، جزو وظایف دینی و سیاسی و انقلابی خود می‌دانم.

تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 24 آذر 1392
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_33366.aspx