صفحه نخست | اخبار و رویدادها
ادگار امام در مراسم افتتاح مرکز ترویج یاد، نام و اندیشه امام خمینی(س): موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی که خود امام پایه گذار آن بوده اند؛ باید ناظر بر هر فعالیتی در مورد امام باشد

حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی با تاکید بر این که امام به ما احتیاج ندارد و این ما هستیم که به او احتیاج داریم، گفت: در مقیاس بزرگ تر حضرت صدیقه طاهره (س) و امام حسین(ع) به ما احتیاج ندارند. اولیاء الله به هیچ وجه توجهی به مادیات ندارند. در مسلک آن ها توجه به غیر وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی جماران، یادگار امام که در مراسم افتتاح مرکز ترویج یاد، نام و اندیشه امام خمینی(س) وابسته به شهرداری تهران سخن می گفت با بیان این مطلب افزود: برخی هستند که تبدیل به پرچم می شوند، اگر که تذکار مجدد و ذکر دائم این پرچم ها را از یاد ببریم، راه خودمان را از یاد می بریم. کعبه یک سنگ نشانی است که ما گم نشویم. اگر این عَلَم ها مورد توجه واقع نشوند، راه گم می شود. فانوس دریایی باید در شب های تاریک کشتی ها را نجات بدهد. این تعبیر مقام معظم رهبری صرفا یک ادای دین نیست، بلکه مسیر تثبیت انقلاب است.

وی گفت: نمادها، این خاصیت را دارند که کسانی نتوانند، نعل وارونه بزنند، اگر دیدید توجه به نماد، از سوی طایفه ای کم شد، در حقیقت، آن ها تکلیفشان را با نماد مشخص کرده اند. اسم امام و راه امام و اندیشه او برای گمراه نشدن ماست، یادمان باشد، جلسه ای که در آن شرکت می کنید، در آن عکس امام کمرنگ نباشد. در مجموعه ای که هستید، ذکر امام کم نباشد. الان بحث عشق و علاقه و عاطفه نیست. بحث این است که این عَلَم و مشعل، امروز و فردای ما را به عنوان وامداران اندیشه امام مشخص می کند.

تولیت حرم مطهر و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، ادامه داد: دوستان ما در این موسسه هیچ گاه صرفا خود را مسوول ترویج  امام نمی دانند، ترویج امام وظیفه تنها این موسسه نیست. در حقیقت هدف در موسسه این بوده است که مانع تحریف اندیشه های امام بشوند. وظیفه موسسه را هم امام تعیین کرده است. حضرت امام خودش پایه گذار موسسه بوده است، اما موسسه متولی امام نیست. نقش موسسه به مثابه مرکز پردازش این سیستم است، و گرنه همه باید کار کنند.

وی افزود: در دوره آقای قالیباف استاندارد انتظار از شهرداری تهران ارتقاء یافته است. کارهای بزرگی هم صورت گرفته است که شاید در این مجال نگنجد. مرکز ترویج یاد، نام و اندیشه اما خمینی، طرحی بود که شاید طرح اولیه آن از من بود، اما در جلسات هم اندیشی با همفکری دوستان، تثبیت شد. حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی تاکید کرد: دوستان شهرداری هم مثل سایر ارگان ها نباید منتظر بمانند تا گروهی دیگر برای امام کار کنند، مثلا وقتی صدا و سیما بودجه ای را برای یک فیلم یا سریال هزینه می کند، باید بودجه را هم برای شناساندن شخصیت و اندیشه امام اختصاص دهد. در وزارت ارشاد هم همچنین. مرکز ترویج یاد و نام و اندیشه امام خمینی هم به عنوان تسریع کننده در حوزه سراهای محله و فرهنگسراهای مناطق مختلف شهرداری تهران، عمل می کند.

وی در ادامه با بیان این که در مورد اندیشه امام خمینی حتما باید یک متن ثابت و قرائت مشخصی از آن وجود داشته باشد، گفت: مراقب آفات و تهدیدهایی باشیم که مثل هر کار دیگر، این کار را نیز تهدید می کند. یکی از این آفت ها نگاه کاریکاتوری است. نگاه کاریکاتوری در طول تاریخ همه شخصیت ها، مکاتب و مذاهب را تهدید کرده است. این نگاه یعنی این که بخشی را بزرگ کنیم و بخش دیگر را کوچک نشان بدهیم. این حتی بعضا باعث تمسخر هم می شود. اندیشه ی امام، یک نظام اندیشه ای است. تشیع و اسلام هم همان گونه است، اما وقتی ترکیب این نظام اندیشه ای را به هم بزنیم؛ دیگر همان نیست که در اصل بوده است.

یادگار امام با اشاره به این که "غیبت" اشد گناهان کبیره و "آبروی مسلمان" از حرمت کعبه هم مهمتر است، افزود: اما در نگاه کاریکاتوری اگر کسی شُرب خمر می کند؛ با او برخورد شدید می شود و اگر کسی تهمتی بزند و دروغی بگوید، شاید چیزی هم به او بدهند. مکتب و مذهب امام هم می تواند گرفتار این نگاه کاریکاتوری بشود. در اندیشه امام خمینی، مردم، جایگاه بی بدیلی دارند. ظلم و استکبار ستیزی هست. همچنان که ولایت فقیه نیز هست؛ ایستادن در برابر استبداد هم هست. اما آیا ما به همه این ابعاد به یک اندازه توجه می کنیم؟ وی در پایان گفت: موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، به عنوان موسسه ای که خود امام پایه گذار آن بوده اند؛ باید ناظر بر هر فعالیتی که در مورد امام صورت می گیرد، باشد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد صالحی‌منش استاندار قم و رییس مرکز اشاعه و ترویج افکار امام خمینی(س) نیز در این مراسم بیان کرد: کم نیستند، افرادی که از تحقق عدالت انسان‌ها سخن می‌گویند؛ اما کجا هستند، افرادی که برای تحقق این امر جان‌فشانی کنند. وی تصریح کرد: در زمان ما بیرق تحقق این امر مهم بر دوش حضرت امام خمینی رحمت‌الله علیه نهاده شد و البته با توجه به شعاع وسیع نور ایشان، تردیدی نیست که جاذبه بی‌بدیل او به نسل‌های بعد نیز منتقل شد و آن‌ها را تحت تأثیر خود قرار داد و این حقیقت زنده، دل‌ها و قلب‌های بسیاری را در نقاط مختلف جهان سیراب کرد.

وی با بیان این که بی‌تردید هم اکنون در معرض قضاوت خداوند متعال قرار داریم و او مشاهده می‌کند که ما چه می‌کنیم، اظهار داشت: امروز و در این مکان نهادی با عنوان مرکز ترویج اندیشه‌های امام خمینی رحمت الله علیه تأسیس می‌شود و هدف از تأسیس آن، زنده نگه داشتن اهداف دینی و سیاسی و برجسته نمودن نقش بی‌بدیل رهبر کبیر انقلاب اسلامی و اندیشه‌های ناب اوست که به عنوان معیاری اساسی مطرح است. وی تصریح کرد: سیاست گذاری‌ها و برنامه ریزی‌های شورای اسلامی شهر تهران در جهت فراگیر کردن آرمان‌های امام خمینی جهت داده شده و در این راستا از ابزارهای گوناگون فرهنگی و هنری استفاده شده است.

وی درباره برخی از برنامه‌های پیش روی این مرکز، اظهار داشت: در درجه اول، برنامه ریزی و تنظیم ساختار این مرکز، به صورت شبکه‌ای متحد و هدفمند در ستاد از جمله برنامه‌های مهم پیش رو است که طرح اساسی آن در قالب اساسنامه‌ای تبیین شده است.
وی دومین برنامه مهم پیش روی مرکز را تشکیل کمیته‌های مربوطه بر اساس اساسنامه به اقتضای هر بخش از شهرداری در جایگاه مربوط به خود عنوان کرد و افزود: در این زمینه لازم است، معاونت‌ها و سازمان‌های شهرداری این مرکز را در جهت تحقق هر چه بهتر این امر کمک کنند. رییس مرکز اشاعه و ترویج افکار امام خمینی‌(س) تصریح کرد: همچنین تعیین متصدیانی برای شناسایی و راه اندازی امور متناسب با هر بخش، تدوین و تنظیم برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، همراه با توجه به چشم‌انداز، از دیگر برنامه‌های مهم این مرکز است.

وی ادامه داد: استفاده از ابزارهای کارآمد و اثرگذار به ویژه بهره‌گیری از نیروی جوان، پرهیز از برنامه‌های کارشناسی نشده و هدایت و حمایت از برنامه‌ها، برنامه‌ریزی و مدیریت برنامه‌های آموزشی بر مبنای اندیشه و سیره امام خمینی از دیگر موضوعات پیش رو در این مرکز به شمار می‌رود.

تاریخ و زمان انتشار: شنبه 30 فروردین 1393
نویسنده:
مرجع: پايگاه اطلاع رساني و خبري جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/NewsContent-id_39640.aspx