صفحه نخست | اخبار و رویدادها
سید حسن خمینی در دیدار با اعضای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر: آرمان خواهی نقطه قوت جوانان است/ رمز توفیق امام، نگاه خردمندانه توأم با نشاط بود +تصاویر و فیلم

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

یادگار گرامی امام با بیان اینکه آرمان‌خواهی نقطه قوت جوانان است، گفت: آنچه در شخصیت  امام مشهود بود نگاه خردمندانه و تجربه دار توأم با نشاط و آرمان خواهی جوانانه بود  و رمز توفیق امام همین عامل بود.

به گزارش خبرنگار ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در دیدار با دبیرکل جمعیت سازمان هلال احمر و رئیس و اعضای سازمان جوانان این جمعیت با اشاره به سالروز میلاد حضرت علی اکبر(ع) اظهار داشت: در خصوص این حدیث مشهور که علی اکبر(ع) از لحاظ چهره، خلق وخو و گفتار شبیه­‌ترین فرد به پیامبر گرامی(ص) بودند این نکته مهم است که شباهت خلق یک جوان به پیامبر نشان می‌دهد ایشان تا چه اندازه بزرگوارانه و خردمندانه رفتار می کرده‌اند که دارای خلق و خوی پیامبر بودند و از سوی دیگر حاکی از آن است که پیامبر خلق وخوی جوانانه داشته اند.

وی با بیان اینکه اگر پیامبر(ص) خلق و خوی جوانانه نداشتند آن تحول عظیم ممکن نبود، افزود: اگر امام ما خلق وخوی جوانانه و دل جوان نداشت تحول نیز پیش نمی آمد، زیرا تحول فرعِ آرمان‌خواهی و  راضی نشدن به وضع موجود و این است که چشم ها را به روی اشتباهات نبندیم و نگوییم این اشتباه تبدیل به یک رویه شده است. در قرآن یکی از مواردی که مردمان مورد توبیخ قرار گرفته اند آنجاست که وقتی از آنها پرسیده می شود چرا عملی را انجام دادی، می گویند پدران ما اینگونه بودند و این سنت را داشتند.

یادگار امام تصریح کرد: می شنویم بعضی ها می گویند ضعف جوانان آرمان خواهی آنهاست، در حالی که آرمان خواهی نقطه قوت جوانان است، در حالی که وقتی سن انسان از جوانی فاصله می گیرد، توان و حوصله تغییر نیز در انسان وجود ندارد؛ افراد مسن حتی بعضا حاضر به تغییر چیدمان منزل خود نیستند و به همان وضع عادت کرده و  انس پیدا می کنند؛ گرچه انس گرفتن فی نفسه بد نیست و بعضا حس نوستالژی پدید می آورد، اما انس مانع تغییر است؛ لذا نفس آرمان خواهی نه تنها نقطه ضعف جوانی نیست، بلکه نقطه قوت جوانی ست.

وی افزود: آنچه بعضاً با آرمان خواهی اشتباه گرفته می شود احساسات کنترل نشده است. زیرا گاهی اوقات در راه رسیدن به آرمانها، بدلیل احساسات بالا عدم برخورداری از تجربه پیران ممکن است باعث شتاب یا یأس شود؛ «تند می روی جانا ترسمت فرو مانی» . اما آنچه که حتی پیران عارف با آن سخن می گفتند این بود که «می با جوانان خوردنم باری تمنا می‌کند/ تا کودکان در پی فتند این پیر دردآشام را»؛ پیر می گوید من می خواهم با جوانان حرف بزنم و جوانی کنم اما به معنای آرمان خواهی نه احساسات .

یادگار امام توان، نشاط و آرمان خواهی جوانی و تجربه و باریک بینی پیران را دو عاملی دانست که اگر توأم نباشند جامعه دچار مشکل می شود.

وی در همین زمینه افزود: آنچه پیران در خشت خام می بینند جوانان در آینه هم نمی بینند و وجه تشابه حضرت علی اکبر(ع) به پیامبر(ص) شاید اشاره به همین نکته باشد که ایشان جوانی را توأم با نگاه خردمندانه داشت؛ کما اینکه شخص گرامی پیامبر نیز در اوج کمال سرشار از نشاط جوانی بود.

یادگار امام با اشاره به اینکه توفیق محشور شدن با امام را در دوران نوجوانی داشتم، گفت: آنچه در شخصیت امام مشهود بود نگاه خردمندانه و تجربه دار توأم با نشاط و آرمان خواهی جوانانه بود  و رمز توفیق امام همین عامل بود؛ در شخصیت امام آرمان خواهی، ایشان را از خردورزی و اندیشمندی غافل نمی کرد و از سوی دیگر خردمندی ایشان نیز از نوع محافظه کارانه نبود .

وی با توصیه به جاری کردن این روحیه در مجموعه هلال احمر، خدمت در این مجموعه را یک نعمت دانست.

سید حسن خمینی با تشکر از زحمات جمعیت هلال احمر در جنگ یمن افزود: در مسیر انجام این خدمت دنائت هایی رخ داد اما این رفتارها مسئولیت را از شما سلب نمی کند و امیدوارم در هرجایی به هم نوع خود کمک کنید.

وی با بیان اینکه اگر پیامبران، حکما و دانشمندان را از تاریخ خارج کنیم تاریخ انسانیت تاریخ خوبی نیست، افزود: در تاریخ چند هزارساله انسان همیشه جنایت و خشونت وجود داشته است. اما آنچه انسانیت را افتخار آمیز کرده و باعث می شود او سر خود را بلند کند نقاطی است که از انس، الفت، محبت و کمال خواهی انسانها سرچشمه گرفته است  و انشاء اله این روحیه در هلال احمر تقویت شود.

پیش از سخنان یادگار امام علی اصغر احمدی دبیرکل جمعیت هلال احمر در سخنانی گفت: اگر امروز نام ، کلام و منشء امام حاکم است به واسطه ایمان و عمل صالح امام بود که بنابه فرموده قرآن خدا محبت چنین افرادی را در دل مردم می گذارد.

وی با تاکید براینکه ماموریت هلال احمر نباید در دستجات سیاسی قرارگیرد، تاکید کرد: نام و فکر امام، جایگاه مقام معظم رهبری و شخصیت هایی چون یادگار امام که با شنیدن و دیدن کلام و چهره او  به یاد امام می افتیم فراتر از گروه ها و جریانات است.

در ابتدای این دیدار نیز دکتر وحید قبادی دانا رئیس جوانان جمعیت هلال احمر سخنان کوتاهی ایراد کرد.

در این مراسم به شماری از برگزیدگان عضو سازمان جوانان هلال احمر توسط یادگار امام لوح تقدیر و جوایزی اهدا شد  و از کارت عضویت افتخاری حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین خمینی در سازمان جوانان هلال احمر رونمایی شد.

همچنین لباس فرم این سازمان و تندیس صلح به یادگار امام اهداء شد.

 

برای مشاهده فیلم خلاصه دیدار جوانان هلال احمر با یادگار امام روی تصویر زیر کلیک نمائید.


 


در ادامه بخشی از تصاویر دیدار حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی با اعضای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر مشاهده می‌گردد.

(برای مشاهده تصاویر بیشتر می‌توانید به پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران مراجعه نمائید.)تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 10 خرداد 1394
نویسنده:
مرجع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران
آدرس: http://jamaran.ir/fa/n86792/