صفحه نخست | اخبار و رویدادها
«اتاق شیشه‌ای» راه مبارزه با فساد است/ ممکن است شفافیت در اوایل مسیر دردهایی داشته باشد ولی مردم واقعیات را می فهمند/ مدیران شهرداری از اتاق های خود بیرون بیایند

 

یادگار گرامی امام با تأکید بر اینکه راه مبارزه با فساد افکار عمومی است، گفت: هر راهی برای مبارزه با فساد جز مسیر افکار عمومی فسادی بر فسادهای قبلی اضافه می کند.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر تهران در حرم مطهر امام، با اشاره به اینکه نام مرحوم آیت الله طالقانی با شوراها پیوند ارزشمندی دارد، گفت: شورای پنجم مزیّن به نام مرحوم آیت الله هاشمی است؛ رأی به فرزند ایشان هم ادای دین به شخصیت کم نظیر و بلکه بی نظیر و هم تأکید بر برداشت صحیح ایشان از مسائل عمرانی بود.

یادگار امام، فلسفه قدرت در اندیشه دینی را «اطاعت از خدا» ذکر کرد و اظهار کرد: فلسفه قدرت به این است که ما یک گام در مسیر اطاعت از خدا برداریم و در این میان خدمت به خلق هم از مصادیق اطاعت از خداست.

وی تأکید کرد: اینگونه نیست که اگر انسان از جامعه برکنار شد به این معناست که در حال عبادت است و اگر به جامعه وارد شد در مسیر دوری از خدا قرار می گیرد.

سید حسن خمینی افزود: اگر در این مسیر قدم برداشتیم اصل اولیه اطاعت از خدا، توسعه نفس خودمان و کار کردن برای روزی است که «لاینفع المال و لابنون». تمام اینها یک روز می آید و یک روز می رود و اگر نیت خالص در آن نباشد هیچ وقت هم به کار نمی آید.

وی با بیان اینکه ایام خدمت را حرکت خودمان به سمت تعالی قرار دهیم، گفت: خدای ناکرده ایام خدمت را گرفتار انواع و اقسام معضلات نشویم. اگر این دوره توجه نباشد، غیر از اینکه آسیب هایی را به دوستان و همراهانتان می زند، می تواند منشأ ضلالت شود و در روح آدم تباهی به همراه بیاورد؛ از طرف دیگر می تواند صدها گره از زندگی مردم باز کند که هر گره صدها عبادت را در خود نهفته دارد.

یادگار امام تأکید کرد: مراقب باشید اژدهای نفس از صدها زاویه برای شما راه باز کرده است، اگر آب را دیدید و تر دامن نشدید می شود گفت که یک گام به جلو برداشته اید.

وی در مورد رابطه شورای شهر با جامعه گفت: قطعا در کارهای اجتماعی هیچ وظیفه ای وجود ندارد، غیر از اینکه مردم از شما راضی باشند. یعنی اگر در آخر بخواهیم بگوییم این مجموعه موفق بوده یا نبوده باید رضایتمندی مردم را ببینیم. البته نه الزاما رأی دهندگان به شما؛ چون اکثریتی از مردم به شما رأی داده اند و کسانی که رأی ندادند هم مردمان این شهر هستند.

سید حسن خمینی اظهار داشت: اینگونه نیست که بگویم همیشه مدیر باید یک حرکت پوپولیستی انجام دهد که مردم خوششان بیاید؛ آدمی باید افق آینده را ببیند. ولی به این باور دارم که خرد جمعی اشتباه نمی کند. اگر شما درست تصمیم بگیرید مردم راضی می شوند؛ ولو اینکه ممکن است چند روز نارضایتی هم پدید آید.

وی با تأکید بر اینکه به تریبون دارها توجه نکنید، افزود: اینها هم بخشی از جامعه هستند ولی مجموعا ببینید کلان این تصمیم یا کار به نفع و موجب رضایت جامعه است یا موجب رضایت جامعه نیست.

یادگار امام بیان کرد: دینداران وقتی تصدی امر دنیای مردم کردند، اگر در تصدی گری ناموفق بودند مردم را از دین بر می گردانند. وقتی دینداران تصدی دنیا می کنند باید دنیا را بهتر از بی دینان بسازند. لذا باید در این مسیر همت بیشتری کرد. اگر در مجموع دیدید که مردم راضی هستند یعنی کار خوب بوده و اگر ناراضی هستند یک جایی گیر دارد؛ آنجا را پیدا کنید.

سید حسن خمینی در مورد شروط رضایتمندی گفت: یکی از اموری که همه جامعه نسبت به آن درست می گویند یا بخشی را استنباط می کنند بخش فساد اداری و فساد اقتصادی است. کار بسیار خوبی که شورا با سامانه شفافیت شروع کرده و گامی که در این مسیر برداشته بسیار کار درستی است که دولت هم در بودجه این کار را شروع کرده است.

وی با تأکید بر اینکه راه مبارزه با فساد افکار عمومی است، تصریح کرد: هر راهی برای مبارزه با فساد جز مسیر افکار عمومی فسادی بر فسادهای قبلی اضافه می کند؛ راه مبارزه «اتاق شیشه ای است». همه ما باید بدانیم سر سفره مردم نشسته ایم؛ باید همه مردم ببینند. ممکن است این شفافیت در اوایل مسیر دردهایی داشته باشد ولی تدبیر و خرد جامعه هم هست و مردم واقعیات را می فهمند و لذا هرچه بیشتر شفافیت را توسعه دهید.

یادگار امام ادامه داد: تلقی جامعه وقتی از فساد برداشته می شود که احساس سلامت کند؛ احساس سلامت از خود سلامت مهمتر است. ما بعضا گندم داران جو فروش هستیم. برای اینکه نتوانسته ایم خیلی چیزها درست بگوییم؛ لذا هم در شورای شهر و هم در شهرداری بر شفافیت پافشاری کنید.

وی با بیان اینکه دومین مسأله نفی تبعیض است، اظهار داشت: آمارها نشان می دهد که میزان آسیب های اجتماعی در تهران بالا است. نگاه شهرداری و شورای شهر باید نفی تبعیض باشد. نفی فقر وظیفه شما نیست ولی می توانید در مسیری قدم بردارید که تبعیض را از بین ببرید.

سید حسن خمینی افزود: مدیران شهرداری از اتاق های خود بیرون بیایند و وسط میدان با مردم مواجه باشند و ارتباط برقرار کنند؛ مراوده با مردم را بیشتر کنند. خیلی از مشکلات مردم رو در رو خیلی راحت حل می شود. مردم با یک لبخند حتی ناتوانی شما را خودشان حل می کنند.

وی سومین نکته را بحث کارآمدی دانست و گفت: یکی از بحران های اجتماعی ما این است که تلقی جامعه این باشد که اینها آدم های خوبی هستند ولی نمی توانند. این به همان اندازه خطرناک است که بگویند آدم بدی است؛ چون نتیجه یکی است. اگر دینداران و کسانی که فکر می کنند به حال جامعه مفید هستند نتوانند کارآمدی خودشان را بروز دهند و اثبات کنند با مشکل مواجه می شوند.

یادگار امام با تأکید بر اینکه به انسجام درونی شورای شهر توجه کنید، اظهار داشت: آدم باید مطمئن باشد نفع فردی او مساوی با نفع جمعی است. انسجام مجموعه از حیث عملکرد در نگاه مخاطب شرط اصلی کارآمدی است. دوم اینکه اساسا شورای شهر جای عملکرد سیاسی نیست. البته همواره سیاسی ها به شورای شهر می آیند ولی کار اجتماعی و خدماتی می کنند.

وی ادامه داد: با سرمایه عظیم اجتماعی که پشت سر کار آمدن این مجموعه بود و ریشه در دریای زحمات داشت توجه داشته باشید که این انسجام و همدلی را هیچ وقت از دست ندهید و مراقب باشید گرفتار تحلیل های روزمره نشوید.

سید حسن خمینی گفت: شورای شهر تهران از مجموعه ارزشمندی شکل گرفته است. خیلی ها امید به این مجموعه بسته اند و این امید هنوز پابرجاست و خیلی ها هم چشم طمع دارند که این مجموعه را یک تجربه ناموفق جلوه دهند؛ باید به این هم توجه کرد. چشم بر روی طمع شخصی ببندیم و نگاهمان را کلان و به افق های آینده کنیم.

وی در پایان خطاب به اعضای شورای پایتخت گفت: امیدوارم در هفته های آتی از آزمون انتخاب شهردار با موفقیت خارج شوید و بهترین فرد انتخاب شود.

فيلم مربوط به اين ديدار را مينوانيد در اينجا ببينيد.

عكسهاي مربوط به اين ديدار را ميتوانيد در اينجا ببينيد.

تاریخ و زمان انتشار: پنج شنبه 13 اردیبهشت 1397
نویسنده:
مرجع:
آدرس: https://www.jamaran.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C-16/909949-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%81%D8%B3%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D9%82-%D8%B4%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%85-%D8%B3%D8%B1-%D8%B3%D9%81%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D9%85